.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

Stacja Uzdatniania Wody w Serbach i rejs statkiem Laguna


W dniu 10 sierpnia br. dzieci z ternu gminy Kotla wraz z opiekunami, wybrały się na wycieczkę do kolejnych dwóch punktów realizowanych z Zakresu Edukacji Ekologicznej „Jestem Eko 2017” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Pierwszym miejscem jakie tego dnia odwiedzono była Stacja Uzdatniania Wody w Serbach. Pod okiem specjalisty grupa dowiedziała się jak na co dzień wygląda praca przy wodociągach i zapoznała się z działaniem specjalistycznych urządzeń np. pompowni, gdzie odbywa się ostatni etap produkcji wody. Tam, woda grawitacyjnie napływa z filtrów do zbiornika o pojemności tysiąca metrów sześciennych, pompami jest wtłaczana w sieć pod ciśnieniem 5 atmosfer do użytkownika i jeszcze po drodze jest uzdatniana poprzez proces lamp UV, co przyczynia się do jeszcze lepszej jakości wody.

Oprócz możliwości zwiedzania obiektów Stacji Uzdatniania Wody, dzieci w specjalnie przygotowanej sali dydaktycznej uczestniczyły w warsztatach tematycznych i praktycznych, m. in. o jakości wody i jej wpływie na organizm ludzki, uzdatnianiu wody oraz mikroorganizmach występujących w wodzie i osadzie czynnym. Na koniec wykładu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkową maskotkę.

Drugim punktem wycieczki była przystań Marina w Głogowie. Tam, grupa wybrała się w rejs statkiem Laguna po Odrze. Na pokładzie odbyły się warsztaty na temat, świadomości ekologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia ochrony wód i lasów. Dodatkową atrakcją było pasowanie na Wilka Rzecznego, przy którym dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom. Na koniec rejsu wycieczkowicze pożegnali kapitana statku głośnym okrzykiem: AHOJ!

[wppa type=”cover” album=”301″]Any comment[/wppa]