.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

Stachuriada – 20. edycja

STACHURIADA 2014 – EDYCJA JUBILEUSZOWA

W dniach 21-22 czerwca 2014 roku, na Leśnej Polanie w Grochowicach odbędzie się 20. jubileuszowa edycja Stachuriady. W tym roku zaplanowaliśmy nieco zmian, ale też pozostaną pewne niezmienne elementy tego niezwykłego wydarzenia. Przesunęliśmy czas trwania Stachuriady na sobotę i niedzielę, co mamy nadzieję pozwoli dotrzeć na nią większej liczbie wielbicieli muzyki z kręgu „Gitarą i Piórem”. W sobotę odbędzie się 9. Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać Poezję”. Wieczorem posłuchamy koncertów i spotkamy się przy ogniu by w jego blasku zabrzmiały teksty Edwarda Stachury. W niedzielę również czeka nas wiele atrakcji i koncertów.
Już dzisiaj rezerwujcie sobie czas na 20. Stachuriadę.

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku https://www.facebook.com/StachuriadaGrochowice?ref=hl

A tymczasem kilka fotografii z poprzednich Stachuriad…

[wppa type=”cover” album=”21″][/wppa]

[wppa type=”cover” album=”6″][/wppa]

Nieco historii…

W 1983 roku grupa kulturalnych pasjonatów działających w Głogowie, podążając tropami „Siekierezady” postanawia zorganizować w Grochowicach spotkania artystyczne osób zafascynowanych twórczością E. Stachury. Na leśną polanę zaczynają przyjeżdżać młodzi poeci, muzycy, aktorzy… Co roku do Grochowic przyjeżdża coraz więcej uczestników. Gośćmi kolejnych spotkań byli m.in. Jacek Ostaszewski czy Marek Kotański, a muzycznie prezentowali się m.in. Elżbieta Adamiak, Jan Kondrak, Konrad Materna, Andrzej Poniedzielski czy Jacek Różański.

Pod koniec lat 90. XX wieku Stachuriada przeżywa kryzys. Przez kilka lat nie odbywa się, później czynione są próby jej reaktywacji. Od 2003 roku Stachuriada organizowane jest rokrocznie (wyjątek stanowi 2010 r. kiedy nie odbyła się z powodu powodzi), wydarzenie cieszy się coraz większym powodzeniem, a w ostatnich latach na scenie w Grochowicach zaprezentowali się m.in.: Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, Małżeństwo z Rozsądku, Ukryty Zegarek, Jerzy Filar, Andrzej Garczarek, Anna Chodakowska, Czerwony Tulipan, grupa Bez Jacka, Antonina Krzysztoń, Lubelska Federacja Bardów, zespół Raz Dwa Trzy, Teatr im. Adama Mickiewicza z Częstochowy, Lech Dyblik, Renata Przemyk, Piotr Machalica, Tomasz Żółtko, Soyka Kwintet+, U Studni, zespół Nieobecni, Elżbieta Adamiak z zespołem.

Oprócz koncertów uznanych artystów podczas Stachuriady odbywają się warsztaty interdyscyplinarne, happeningi, spektakle teatralne, pokazy i wystawy, a także Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”. Od 2012 r. Stachuriadzie towarzyszy zlot motocyklowy MotoStachuriada oraz turniej cięcia drewna „Siekierezada”.

regulamin 9.PPP