.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

Stachuriada 2019

Ta polana ma swój klimat!
Pierwszy dzień Stachuriady: http://kotlactive.pl/aktualnosci/kultura/pierwszy-dzien-stachuriady
Drugi dzień Stachuriady: http://kotlactive.pl/aktualnosci/kultura/drugi-dzien-stachuriady
 
Za nami jubileuszowa 25. edycja Stachuriady w Grochowicach.
Największą publiczność przyciągnęły koncerty gwiazd: Mirosława Czyżykiewicza, Antoniny Krzysztoń oraz Andrzeja Sikorskiego z zespołem Pod Budą. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w piątek 28 czerwca otwarciem Motostachuriady. Zaraz potem na scenie rozpoczął się XIV Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”. Tym razem poprzeczka była postawiona wyjątkowo wysoko, bowiem w jury zasiadły znamienite osobowości artystyczne: Teresa Drozda (dziennikarka m.in. Programu III Polskiego Radia), Mirosław Czyżykiewicz, Jerzy Dębina, Marek Gałązka oraz Andrzej Garczarek. Po wysłuchaniu 13 zgłoszonych wokalistów jury postanowiło przyznać pierwszą nagrodę Annie Kaltbach z Wrocławia, która otrzymała nagrodę finansową w wysokości 5 tys. złotych, druga nagroda w wysokości 3 tysięcy złotych trafiła do Marcina Żurawieckiego z Gdańska, a nagroda trzecia w wysokości 2 tys. złotych do formacji MHMM z Wiechlic. Równorzędne wyróżnienia w tym roku po 1000 zł jury przyznało Karolinie Wojtko i Michałowi Hadasikowi. Nagrody finansowe Gminny Ośrodek Kultury i Sportu pozyskał ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W oczekiwaniu na werdykt jury zaproszono publiczność do udziału w konkursie wiedzy o PGNiG SA i Stachuriadzie. W konkursie wzięło udział 10 osób, które otrzymały nagrody ufundowane przez naszego partnera PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze.
Wyjątkowym wydarzeniem przygotowanym specjalnie z okazji jubileuszowej edycji Stachuriady była projekcja filmu dokumentalnego ukazującego historię Stachuriady. Dokument powstał na zlecenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli, a jego autorami są Zbigniew Lipowski i Zbigniew Rybka. Historycznym momentem było to, co zdarzyło się na scenie przed filmem. Elżbieta Adamiak, Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Garczarek, Jerzy Dębina oraz Marek Gałązka na grochowickiej polanie wspominali udział w pierwszych Stachuriadach. Wspominkowe spotkanie i spontaniczne granie poprowadził Zbigniew Rybka. Gwiazdą piątkowego wieczoru był Mirosław Czyżykiewicz w nowym projekcie muzycznym w towarzystwie Witolda Cisło.
Pod rozgwieżdżonym dachem nieba scenę przejęli poeci, którzy prezentowali publiczności swoje wiersze w ramach VI Nocnego Turnieju Jednego Wiersza „O Dym Białej Lokomotywy”. Tu organizatorów wsparł Klub Batalionowy z Głogowa. Jury w składzie Katarzyna Swędrowska, Krzysztof Jeleń, Małgorzata Grouz po wysłuchaniu 12 wierszy postanowiło przyznać I nagrodę w wysokości 900 zł Bożenie Pajdosz, II nagrodę w wysokości 700 zł Elżbiecie Cipora, III nagrodę w wysokości 500 zł Bogumile Maleta oraz trzy równorzędne wyróżnienia po 200 zł, które otrzymali Arco Van Jeperen, Magdalena Łukasiewicz oraz Łukasz Lipiński. Nagroda publiczności w wysokości 300 zł trafiła zaś w ręce Agaty Sopaty. Nagrody finansowe pochodziły ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozyskane przez GOKiS w Kotli. Duch Stachury jeszcze nas nie opuszczał. Nocne Stedogranie przy ognisku trwało do świtu.
Drugi dzień Stachuriady rozpoczął się paradą motocykli uczestników zlotu motocyklowego MotoStachuriada organizowanego przez sekcję Easy Rider Kotla. Piękna pogoda sprzyjała i w paradzie udział wzięło blisko 300 miłośników poezji i jednośladów.
Chwilę później 6 drużyn OSP z Powiatu Głogowskiego rozpoczęło zmagania w konkurencjach Turnieju Cięcia i Rąbania Drewna „Siekierezada”, który odbywał się pod patronatem Nadleśniczego Nadleśnictwa Głogów Adama Grzelczaka i Wójta Gminy Kotla Łukasza Horbatowskiego. Zwycięzcę wyłoniono, po dwóch konkurencjach, gdyż nasi druhowie ochotnicy musieli jechać do pożaru. I tak pierwsze miejsce zajęli gospodarze czyli OSP Grochowice, którzy wywalczyli nagrodę w wysokości 600 zł, na drugim miejscu była OSP Brzeg Głogowski (500 zł), a tuż za nią OSP Kotla (400 zł). Poza podium stanęła OSP Ruszowice (200 zł) i OSP Chociemyśl (200 zł).
Działania na stachuriadowej scenie tego dnia rozpoczął koncert tegorocznych laureatów Przeglądu oraz recital w wykonaniu laureatów ubiegłorocznej trzynastej edycji Przeglądu Piosenki Poetyckiej. Na scenie wystąpiła Gabriela Kundziewicz i Dawid Gębala. Gwiazdą tego wieczoru była Antonina Krzysztoń z zespołem, która swoim anielskim głosem oczarowała tłum. Następnie na scenie wystąpił Andrzej Sikorowski z zespołem Pod Budą, który swoim koncertem zachwycił publiczność, która przykryła niemal całą grochowicką polanę. Muzykowanie ze sceny przeniosło się potem pod ognisko na polanie, które nie gasło do rana, a poezja Stachury brzmiała jeszcze długo pod wielkim dachem nieba.
Podczas wydarzenia skosztować można było przepysznych pierogów przygotowanych przez mieszkanki sołectwa Grochowice. Można było również zjeść grochówkę, przygotowaną przez Wojskowe Koło Łowieckie WILK z Głogowa, z której datki przekazane zostały na budowę głogowskiego hospicjum. Dzięki staraniom wielu osób i dzięki hojności odwiedzających polanę w Grochowicach uzbierano na budowę głogowskiego hospicjum 3125 zł i 24 grosze i 10 euro. Te dwa dni na polanie w Grochowicach były poprzedzone długimi przygotowaniami.
W zakresie organizacji jak i pozyskania środków finansowych głównymi organizatorami wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli oraz Urząd Gminy Kotla. Do pracy zaangażowane były także jednostki OSP Kotla, Grochowice i Chociemyśl. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i promocję tego wydarzenia. W tym roku patronat nad Stachuriadą sprawowali: Jarosław Dudkowiak – Starosta Głogowski, Rafael Rokaszewicz – Prezydent Miasta Głogowa, Łukasz Horbatowski – Wójt Gminy Kotla. Partnerami byli: Nadleśnictwo Głogów, MOK Głogów, sekcja motocyklowa Easy Rider Kotla, PGNiG SA, TWIST Kompleksowa organizacja imprez okolicznościowych i rozrywkowych, Klub Batalionowy w Głogowie, Hotel Qubus Głogów. Darczyńcami, sponsorami i reklamodawcami byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Powiat Głogowski, Miasto Głogów, KGHM Polska Miedź S.A, Bank Spółdzielczy we Wschowie, Nadleśnictwo Sława Śląska, Energetyka” sp. z o.o, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, GPK-SUEZ Głogów Sp. z o.o., TBS sp. z o.o. w Głogowie, PWiK w Głogowie sp. z o.o., Komunikacja Miejska Głogów, Koło Łowieckie „Wilk” Głogów, Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego Sp. z o.o., Toppoligrafia s.c. Patronami medialnymi byli: Radio Elka, miedziowe.pl, glogow.info.pl, Głos Głogowa, Tygodnik Głogowski, TV Master, Gazeta Wrocławska oraz my:glogów. Podziękowania ślemy również do Wójta Gminy Żukowice Krzysztofa Wołoszyna, Krzysztofa Kwiatkowskiego, sołectwa Chociemyśl, Tadeusza Jańczaka, sołectwa Grochowice, Hanny Woźniak oraz Państwa Elżbiety i Roberta Jaworskich.
 
https://myglogow.pl/musimy-powiekszyc-pole-namiotowe-bo-przestalismy-sie-miescic/?fbclid=IwAR0wPBnfTPya1Cn9vb2CMlIWcLWBQ0xpcwdlH2T6zvBala7pjKS8Ti1RDf0
 

******************************

BEZPŁATNY AUTOBUS Z GŁOGOWA NA STACHURIADĘ !!
 
Autobus Komunikacji Miejskiej dowiezie Was na Stachuriadę do Grochowic i bezpiecznie odwiezie po imprezie do domu.
 
28.06 piątek
Wyjazd 18:00 z pętli ul. H. Brodatego w Głogowie / ul. Gwiaździsta, przystanek k. kościoła / Brama Brzostowska przystanek k. Lidla / Sobczyce, przystanek przy drodze / Moszowice, przystanek przy drodze / Kotla, przystanek przy blokach / Kotla, przystanek k. szkoły / Grochowice, polana leśna. Powrót ok. 24:00.
 
29.06 sobota
Wyjazd 17:00 z pętli ul. H. Brodatego w Głogowie, pętla / ul. Gwiaździsta, przystanek k. kościoła / Brama Brzostowska przystanek k. Lidla / Sobczyce, przystanek przy drodze / Moszowice, przystanek przy drodze / Kotla, przystanek przy blokach / Kotla, przystanek k. szkoły / Grochowice, polana leśna. Powrót o 24:00

******************************

nominacje XIV PPP Stachuriada 2019

******************************

**********************************

XIV Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać Poezję”

Ruszają zgłoszenia zespołów i wokalistów do XIV Przeglądu Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać Poezję”, który odbywa się w ramach STACHURIADY 2019. Jury w składzie: Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Garczarek, Marek Gałązka, Jerzy Dębina, Teresa Drozda.

Suma nagród 12 tys. złotych!

Na zgłoszenia czekamy do 14 czerwca 2019 r. Szczegóły w regulaminie.

KARTA ZGŁOSZENIA I REGULAMIN W FORMACIE PDF DOSTĘPNE PONIŻEJ:

KARTA ZGŁOSZENIA 2019
Regulamin XIV PPP