.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

Galeria 2017

Dopisali ludzie i pogoda. Stachuriada na rekord

czwartek, 29 czerwca 2017 10:22
altTo były wspaniałe chwile, których długo nie zapomnimy.  Polana w Grochowicach wypełniła się po brzegi uczestnikami 23. Stachuriady. Największym powodzeniem cieszył koncert Maćka Maleńczuka, ale i inne występy miały swoje rekordowe audytorium.
Tegoroczna edycja rozpoczęła się w piątek 23 czerwca tradycyjnie już koncertem laureata ubiegłorocznego Przeglądu Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję” – zespołu „Póki co”, który wprowadził słuchaczy w niepowtarzalny klimat Stachuriady. Tego dnia była też okazja do kontaktu z niespotykanym połączeniem beatboxu i gitary z poezją Antoniego Słonimskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcy w wykonaniu Bartasa Szymoniaka. Późnym wieczorem na scenie pojawiło się 11 zespołów i wykonawców – uczestników XII Przeglądu Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”. Jury w składzie Dorota Drozd, Katarzyna Swędrowska i Mirosław Grzeszczak po wysłuchaniu zakwalifikowanych wcześniej wykonawców postanowiło przyznać I miejsce i nagrodę w wysokości 5 tys. złotych dla Aleksandry Szatarów z zespołem, II miejsce i nagrodę w wysokości 3 tys. złotych dla Dawida Gębali, III miejsce i nagrodę w wysokości 2 tys. złotych dla Zespołu Jak. Wyróżnienia i i nagrody po 250 złotych trafiły do zespołu Łazar&Massier, zespołu Rafała Żurawińskiego, Stacja Poezja i Delikatni. Nagrody finansowe pozyskano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Po muzykach na scenie ze swoje wiersze prezentowali uczestnicy IV Nocnego Turnieju Jednego Wiersza. Tu organizatorów wsparł Klub Batalionowy z Głogowa. Jury w składzie Katarzyna Swędrowska, Anna Nawrocka i Marek Sienkiewicz po wysłuchaniu 12 wierszy postanowiło przyznać I nagrodę w wysokości 1200 złotych Wojciechowi Pelc, II nagrodę w wysokości 800 zł Bogumile Maleta, III nagrodę w wysokości 600 złotych Wacławowi Niwczyk oraz trzy równorzędne wyróżnienia, które otrzymali Hubert Horbowski, Anna Klimowicz i Jan Walczak. Nagroda publiczności w wysokości 500 złotych trafiła zaś w ręce Elżbiety Cipora. Nagrody finansowe pozyskano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Duch Stachury jeszcze nas nie opuszczał. Nocne Stedogranie trwało niemal do świtu.

Sobota 24 czerwca, drugi dzień Stachuriady,  rozpoczął się paradą motocykli uczestników VI Zlotu motocyklowego MotoStachuriada organizowanego przez sekcję Easy Rider Kotla. Chwilę później w popołudniowym słońcu drużyny OSP z Powiatu Głogowskiego rozpoczęły zmagania w konkurencjach VI Turnieju Cięcia i Rąbania Drewna „Siekierezada”, która przebiegała pod patronatem Nadleśnictwa Sława Śląska i Nadleśnictwa Głogów. Niezwyciężona okazała się drużyna złożona reprezentująca Gminę Kotla. Ona wywalczyła bon  w wysokości 550 zł, tuż za nimi na miejscu II stanęła drużyna OSP Ruszowice, która wywalczyła bon na kwotę 450 zł, na miejscu III z kwotą 350 zł uplasowała się OSP Jaczów i za nimi OSP Kłoda z kwotą 250 zł. Działania na stachuriadowej scenie tego dnia rozpoczął koncert laureatów XII Przeglądu Piosenki Poetyckiej. Po nich do tańca pod sceną poderwał publiczność zespół Leniwiec, który na rock’ową nutę wyśpiewywał teksty Edwarda Stachury.  Ich występ wywołał niesamowite emocje, a nawet porwał do tańca zarówno młodą jak i starszą cześć zebranych na polanie. Klasą samą w sobie był występ Lubelskiej Federacji Bardów, której występ, ku zadowoleniu zgromadzonej publiczności, nieco się przedłużył. Jednak najbardziej wyczekiwanym artystą tego wieczoru był Maciej Maleńczuk. Polana w Grochowicach szczelnie wypełniła się publicznością. Po występach każdy mógł porozmawiać z artystami, zdobyć autograf lub zrobić sobie z nimi zdjęcie. Ostatni koncert dobiegał końca, ale ognisko na polanie nie gasło do rana, a poezja Stachury brzmiała jeszcze długo pod wielkim dachem nieba.

Te dwa dni na polanie w Grochowicach były poprzedzone długimi przygotowaniami. Głównymi organizatorami wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli oraz Gmina Kotla. Do pracy zaangażowanie były także jednostki OSP Kotla, Grochowice i Chociemyśl oraz KGW Grochowice. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i promocję tego wydarzenia. W tym roku patronat nad Stachuriadą sprawowali:  Jarosław Dudkowiak – Starosta Głogowski, Rafael Rokaszewicz – Prezydent miasta Głogowa, Łukasz Horbatowski – Wójt Gminy Kotla. Darczyńcami, sponsorami i reklamodawcami byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja KGHM Polska Miedź, Powiat Głogowski, Miasto Głogów, Nadleśnictwo Głogów, Nadleśnictwo Sława Śląska, GPK – Suez Głogów, E-Towers Famaba, TMTwentylacja, Toppoligrafia, Komunikacja Miejska Głogów, TBS Głogów, PWiK w Głogowie Sp. z o.o., Bank Wschowa. Nasi partnerzy:  Easy Rider Kotla, Klub Batalionowy, Serby Hotel, Hotel Qubus Głogów, Koło Łowieckie „Wilk” Głogów, Twist, Piekarnia-Ciastkarnia Krzysztof Niedbalski, Ceg-Rol Kurosz, Patronami medialnymi byli: Radio Elka, miedziowe.pl, glogow.info.pl, Głos Głogowa, naszemiasto.pl, Tygodnik Głogowski oraz TutajGLOGOW.pl.

Oczywiście bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na polanę!
Stachuriada 2017 przeszła do historii, zostaną wspomnienia, lecz las i polanaw Grochowicach będą na nas czekać.
Do zobaczenia za rok!

alt

alt

********************************

[wppa type=”cover” album=”284″]Any comment[/wppa]

[wppa type=”cover” album=”285″]Any comment[/wppa]

[wppa type=”cover” album=”283″]Any comment[/wppa]

[wppa type=”cover” album=”282″]Any comment[/wppa]

*********************************

Bezpłatny Transport na STACHURIADĘ

Zapraszamy do skorzystania z darmowych przejazdów Komunikacji Miejskiej

piątek – wyjazd 19:00, powrót 1:00

sobota – wyjazd 18:00, powrót 1:00

Trasa do Grochowic: ul. H. Brodatego, pętla / ul. Gwieździsta, przystanek k. kościoła / Brama Brzostowska, przystanek k. Lidla / Sobczyce, przystanek przy drodze / Moszowice, przystanek przy drodze/ Kotla, przystanek przy blokach / Kotla, przystanek k. szkoły / Grochowice, polana leśna

Trasa do Głogowa: Grochowice, polana leśna / Kotla, przystanek k. szkoły / Kotla, przystanek przy blokach / Moszowice, przystanek przy drodze / Sobczyce, przystanek przy drodze  / Brama Brzostowska, przystanek k. Lidla / ul. Gwieździsta, przystanek k. kościoła / ul. H. Brodatego, pętla

******************************************************************************************************************

Zakwalifikowani do IV Nocnego Turnieju Jednego Wiersza o Dym Białej Lokomotywy.

Lista nominowanych do XII Przeglądu Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać Poezję”.

Licytacja plastronów skoczków podczas Stachuriady 2017

Plastrony startowe z Wisły i MŚ w Lahti oraz książka Thomasa Morgensterna „Moja walka o każdy metr” z autografem samego skoczka, zostaną zlicytowane podczas tegorocznej Stachuriady w Grochowicach.

W trakcie Stachuriady ponownie pojawią się akcenty ze świata sportów zimowych. Każdy kto odwiedzi poetycką imprezą będzie mógł wspomóc 16-letniego Karola, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Nasza redakcja przekazała na aukcje charytatywną plastron startowy lidera Letniej Grand Prix Wisła 2015 z podpisami najlepszych skoczków świata (m.in. dwukrotnego mistrza olimpijskiego Kamila Stocha, drużynowych mistrzów świata Maciej Kota, Piotra Żyły, czy skoczków ze światowej elity Noriakiego Kasai i Stefana Krafta) a także plastron wicemistrza świata w kombinacji norweskiej Akito Watabe z Lahti 2017. Na tej okazjonalnej koszulce widnieją też podpisy najlepszych polskich siatkarzy i siatkarskich złotek (np. Krzysztof Ignaczak, Dorota Świeniewicz) oraz skocznych braci Macieja i Jakuba Kotów.

Dla wytrawnych fanów sportowej literatury Sportsinwinter.pl przygotowało także autobiografię Thomasa Morgensterna „Moja walka o każdy metr”. Oczywiście z autografem austriackiego mistrza olimpijskiego. Przed dwoma laty podczas Stachuriady zlicytowano plastron Stefana Huli z podpisami polskich kadrowiczów oraz koszulkę prasową z Planicy z autografem m.in. Noriakiego Kasai. Udało się wtedy uzbierać ponad tysiąc złotych na chorą dziewczynkę z terenu Gminy Kotla. Stachuriada to doroczne święto poezji organizowane w Grochowicach na terenie gminy Kotla. To impreza upamiętniająca życie i twórczość Edwarda Stachury, który przez pewien okres zamieszkiwał ten teren. Wydarzenie rokrocznie cieszy się coraz większym zainteresowaniem w skali całego kraju. W tym roku odbędzie się w dniach 23-24. czerwca.

fot. Mateusz Król

źródło: https://sportsinwinter.pl/licytacja-plastronow-skoczkow-podczas-stachuriady-2017

https://sportsinwinter.pl/licytacja-plastronow-skoczkow-podczas-stachuriady-2017/

**************************************************************************************************

Regulamin IV Nocnego Turnieju Wiersza o Dym Białej Lokomotywy i Karta zgłoszeniowa.

******************************************************************************

Blisko 24 000 odbiorców!!!

Bardzo cieszy nas fakt, iż nieustannie rośnie liczba odwiedzin na naszej stronie www.facebook.com/StachuriadaGrochowice/

Pozytywny odbiór jest dla nas zachętą do bardziej wytężonej pracy. Dziękujemy :)

*********************************************************************************

Widzimy się na polanie. Serdecznie zapraszamy!  :)

*************************************************************************

Uwaga konkurs z nagrodami Ministra Kultury!

Trwa nabór zgłoszeń zespołów i wokalistów do XII Przeglądu Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać Poezję”, który odbywa się w ramach STACHURIADY 2017. Suma nagród 11 tys. złotych. Nagrody ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na zgłoszenia czekamy do 9 czerwca 2017 r.

1. REGULAMIN XII PRZEGLĄDU PIOSENKI POETYCKIEJ „WYŚPIEWAĆ POEZJĘ” 23-24 czerwca 2017 r. (poniżej do pobrania format PDF )

Regulamin XII PPP

2. KARTA ZGŁOSZENIA XII PRZEGLĄDU PIOSENKI POETYCKIEJ „WYŚPIEWAĆ POEZJĘ” 23-24 czerwca 2017 r. (poniżej do pobrania format PDF )

Karta zgłoszenia XII PPP

Na tegorocznej Stachuriadzie zagrają dla nas: M. Maleńczuk – solo, Bartas, Leniwiec, Lubelska Federacja Bardów. Wierzymy, że każdy, kochający poezję śpiewaną, znajdzie coś dla siebie.

 

Nieco historii…

W 1983 roku grupa kulturalnych pasjonatów działających w Głogowie, podążając tropami „Siekierezady” postanawia zorganizować w Grochowicach spotkania artystyczne osób zafascynowanych twórczością Edwarda Stachury. Na leśną polanę zaczynają przyjeżdżać młodzi poeci, muzycy, aktorzy… Co roku do Grochowic przyjeżdża coraz więcej uczestników. Gośćmi kolejnych spotkań byli m.in. Jacek Ostaszewski czy Marek Kotański, a muzycznie prezentowali się m.in. Elżbieta Adamiak, Jan Kondrak, Konrad Materna, Andrzej Poniedzielski czy Jacek Różański.

Pod koniec lat 90. XX wieku Stachuriada przeżywa kryzys. Przez kilka lat nie odbywa się, później czynione są próby jej reaktywacji. Od 2003 roku Stachuriada organizowane jest rokrocznie (wyjątek stanowi 2010 r. kiedy nie odbyła się z powodu powodzi), wydarzenie cieszy się coraz większym powodzeniem.

Minęło już ponad trzydzieści lat od zorganizowania pierwszej Stachuriady. Do tej pory odbyło się już 22 spotkania, które przyciągały tysiące miłośników twórczości Stachury i innych poetów. Na polanie w Grochowicach gościliśmy także gwiazdy, m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Wolną Grupę Bukowina, Małżeństwo z Rozsądku, Ukryty Zegarek, Jerzego Filara, Andrzeja Garczarka, Annę Chodakowską, Czerwony Tulipan, Grupę Bez Jacka, Antoninę Krzysztoń, Lubelską Federację Bardów, zespół „Trzy Dni Później”, zespół „Raz Dwa Trzy”, Lecha Dyblika, zespół „Nieobecni”, Piotra Machalicę z Teatrem im. Adama Mickiewicza z Częstochowy, Renatę Przemyk, zespół” The Poppiess”, Tomasza Żółtko, Stanisława Soykę z zespołem Soyka Kwintet+, zespół „U studni”, Elżbietę Adamiak z zespołem, zespół „Bieguni”, zespół „Słodki Całus Cd Buby”, zespół „Wolna Grupa Bukowina”, Piotra Bukartyka z zespołem, zespół „Chmura”, grupę „Cała Góra Barwinków”, Marka Gałązkę z zespołem, Roberta Kasprzyckiego z zespołem, zespół „Trzy Tonu Gruzu”, grupę „Baika” Piotr Banach i Kafi, Jana Kondraka, Artura Andrusa.

Oprócz koncertów uznanych artystów podczas Stachuriady odbywają się warsztaty interdyscyplinarne, happeningi, spektakle teatralne, pokazy i wystawy, a także Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”. Od 2012 r. Stachuriadzie towarzyszy zlot motocyklowy MotoStachuriada oraz turniej cięcia drewna „Siekierezada”.