.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

Hubertus w Grochowicach


W zeszłą sobotę polana leśna w Grochowicach znów zatętniła życiem a to za sprawą obchodzonego święta Hubertusa, który odbył się w tej miejscowości po raz drugi.

       Święto rozpoczęły zawody jeździeckie dla dzieci i młodzieży przy Stajni Arcturus, której właścicielką jest radna gminy i zarazem pomysłodawczyni Hubertusa Blanka Horbatowska.
W zawodach wzięło udział szesnaścioro chętnych, których podzielono na 4 grupy. W grupie najmłodszej kwalifikacja wyglądała następująco:

I miejsce- Julia Filipczuk

II miejsce- Gabrysia Nadolska

III miejsce ex aequo Gabrysia Franczyk i Zuzia Męczyńska
w grupie drugiej:
I miejsce- Aleksandra Szymankiewicz
II miejsce- Olena Parzątka
III miejsce ex aequo Aleksander Jabłoński i Zuzanna Kucharczyk
w grupie trzeciej:
I miejsce- Małgorzata Burkiewicz
II miejsce- Natalia Bagińska
III miejsce ex aequo Aleksandra Prałat i Zofia Rak
w kategorii grupowej „Skoki” pierwsze miejsce zdobyła Patrycja Podhorodecka natomiast drugie ex aequo należało do Natalii Bagińskiej i Agaty Holdenmajer.
Z padoku impreza przeniosła się na prochowicką polanę, gdzie odbyła się druga edycja konkursu kulinarnego „Leśne Smaki” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Grochowice-Zdrój oraz GOKiS. Trzydziestu uczestników konkursu wykazało się niezwykłym talentem w przygotowaniu potraw z runa leśnego. Było kolorowo smacznie i zdrowo. Swoje lokalne potrawy wystawiły sołectwa Grochowice, Kozie Doły, Kulów, Głogówko oraz Chociemyśl. Wszystkie te pyszności oceniało jury w składzie: wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak, wicestarosta głogowski Grzegorz Aryż, radna powiatowa Czesława Kozłowska oraz Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski.
Spośród 5 kategorii tematycznych wyłoniono zwycięzców i zostały przyznane nagrody za:
Potrawy na bazie runa leśnego:
I miejsce Zofia Ostapczuk za  Zupę grzybową z pulpetami
II miejsce Emilia Szałęga za Gulasz myśliwski
III miejsce Jadwiga Śmiesz za Rolady ziemniaczane z grzybami
Przetwory domowe z runa leśnego
I miejsce Maria Serediuk za Grzyby w przecierze pomidorowym
II miejsce Krystyna Pałka za Dżem z jagód i jeżyn
III miejsce Dariusz Sosiński za Borowiki po góralsku 
Wyroby i potrawy z dziczyzny
I miejsce Dariusz Sosiński za Słodkiego zająca
II miejsce Teresa Dudziak za Roladki w sosie własnym
III miejsce Julita Gajdamowicz za Roladki z dzika z farszem grzybowym
Napoje regionalne
I miejsce Maria Ciesielska za Leśny koktajl
II miejsce Wioletta Dydo za Sok z aronii
III miejsce Agnieszka Krupa za Domowy sok z czarnego bzu
Inne produkty w tym domowe wypieki
I miejsce Helena Płócienniczak za Kruche babeczki z kremem jagodowym
II miejsce Agnieszka Karczewska za Placek z malinami
III miejsce Dariusz Sosiński za Francuskiego myśliwego
Kolejny był Huberus konny czyli „gonitwa za lisem”, w którym zwyciężczynią została Patrycja Podhorodecka. Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski i Blanka Horbatowska wręczyli nagrody. Dużo emocji i zainteresowania wśród uczestników Hubertusa przykuły pokazy sokolnicze i pokazy akrobatyki konnej tj. kaskaderka konna, dżygitówka i napad na dyliżans. Po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć pokazy rycerskie, które to zwołały do siebie szerokie grono zainteresowanych. Nie zabrakło równieżprezentacji ras psów myśliwskich.
Swoje stoisko zaprezentowało Nadleśnictwo Głogów, na którym rozdawano dzieciom odblaski drogowe oraz słodkości. Bezpłatną grochówkę dla wszystkich przygotowało Koło Łowieckie „WILK” Głogów. Sygnały myśliwskie na rogach zaprezentował zespół sygnalistów z Głogowa pod kierownictwem Zbigniewa Szabatowskiego. Nie zapomniano o najmłodszych, dla których zorganizowano kącik plastyczny.
Na koniec dnia na wszystkich czekało ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek ufundowanych przez Nadleśnictwo Głogów i Stowarzyszenie Grochowice-Zdrój. Drewno na ognisko zostało podarowane przez Nadleśnictwo Sława Śląska.
Organizatorami oraz partnerami imprezy byli Gmina Kotla, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Stowarzyszenie Grochowice-Zdrój, Agroturystyka Stajnia Acturus, Wojskowe Koło Łowieckie „WILK” Głogów, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Sława Śląska i Głogów.
Na organizację wydarzenia Gminny Ośrodek Kultury i Sportu pozyskał dofinansowanie w ramach PROW 2007-2013 w kwocie 9.096,80 złotych.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tak wspaniałego wydarzenia i zapraszamy za rok!
Galeria foto na stronie internetowej:
http://test.kotla.pl/galeria/gallery/141