.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

Hubertus 2013


HUBERTUS W GROCHOWICACH

Dopisała pogoda i Festyn Świętego Huberta w Grochowicach odbył się tak jak zaplanowano. Organizatorami było Stowarzyszenie Grochowice Zdrój, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli oraz Urząd Gminy Kotla.

Podczas Festynu odbyły się Gminne zawody jeździeckie dla dzieci i młodzieży, których głównym celem było propagowanie jazdy konnej jako formy aktywności fizycznej. W trzech kategoriach wiekowych zmagało się 14 uczestników. Po ich zakończeniu na polanie leśnej odbyła się koronna konkurencja festynu, czyli gonitwa za lisem, którą wygrał Pan Paweł Parzątka z Kozich Dołów.
Hubert patronuje nie tylko miłośnikom koni, ale również myśliwym. Z tej racji, na leśnej polanie zaprezentowały się również myśliwskie psy, dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz sokolników.

Podczas imprezy odbył się także konkurs kulinarny pn. „Leśne smaki”. Do konkursu zgłosiło się łącznie 35 wystawców, którzy zaprezentowali produkty powstałe na bazie płodów leśnych i dzikiej zwierzyny. Jury w składzie Łukasz Horbatowski – Wójt Gminy Kotla, Dorota Młodecka – członek Stowarzyszenia “Z głębi serca” z Kotli i Emilia Rola – Przedstawiciel Nadleśnictwa Sława Śląska nie miało łatwego zadania. Poniżej przedstawiamy wyniki:

POTRAWY NA BAZIE RUNA LEŚNEGO
I miejsce Pani Zofia Ostapczuk z Głogówka za Rybę z grzybami, II miejsce Pani Gabriela Kozak z Grochowic za Kurkowe jaja, III miejsce Pani Jadwiga Szymkowiak z Kulowa za Gulasz grzybowy.

PRZETWORY DOMOWE Z RUNA LEŚNEGO
I miejsce Pani Izabela Grabia z Chociemyśli za Dżem z borówki leśnej, II miejsce Pani Bożena Pieńkna
Z Grochowic za Żurawinę w soku własnym, III miejsce Rada Sołecka z Krzekotówka za Grzybki marynowane.

WYROBY I POTRAWY Z DZICZYZNY

I miejsce Pani Henryka Spychała z Głogówka za Ozorki z jelenia, II miejsce Pan Dariusz Sosiński z Głogówka za Zrazy z dzika po borecku, III miejsce Pani Alicja Kaczor z Chociemyśli za Zająca w śmietanie.

NAPOJE REGIONALNE (BEZALKOHOLOWE I ALKOHOLOWE, ZIOŁOWE, MIODOWE, JAGODOWE ITP.)

I miejsce Pani Dorota Grabia z Chociemyśli za Wino z dzikiej róży, II miejsce Pani Krystyna Sadowska
z Grochowic za Syrop sosnowy, III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Kulowa za Nalewkę z dzikiego bzu.

INNE PRODUKTY, W TYM DOMOWE WYPIEKI NA BAZIE OWOCÓW RUNA LEŚNEGO

I miejsce Pani Stanisława Jasinowska z Grochowic za Bułeczki jagodzianki, II miejsce Pani Helena Płócienniczak z Chociemyśli za Placek z galaretką jagodową, III miejsce Pan Romuald Urbanowicz z Kotli za Miód akacjowy.

Podczas imprezy miało miejsce również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. „Nie będzie nas, będzie las”, który został ogłoszony przez Stowarzyszenie Grochowice Zdrój w placówkach oświatowych i kulturalnych na terenie gminy Kotla. Do konkursu zgłoszono 84 prace w 3 kategoriach wiekowych.

W kategorii wiekowej „Do lat 7” I miejsce zajęła Gabriela Filipczuk z Przedszkola Publicznego w Kotli, II miejsce Mateusz Surma również z Przedszkola Publicznego w Kotli, zaś III miejsce Natalia Sadłocha ze świetlicy środowiskowej w Chociemyśli. Ponadto jury przyznało wyróżnienie dla Martyny Stępień z Przedszkola Publicznego w Kotli i Mariusza Pałatyńskiego ze świetlicy środowiskowej w Kulowie.

W kategorii wiekowej „7-10 lat” I miejsce zajęła Wiktoria Karbownik ze świetlicy środowiskowej w Kozich Dołach, II miejsce Julia Filipczuk ze Szkoły Podstawowej w Kotli, III miejsce Aneta Musiał również z SP Kotla. Wyróżniono pracę Weroniki Frańczak i Mileny Rusiłowicz z SP Kotla.

W kategorii wiekowej „Powyżej 10 lat” I miejsce zajęła Weronika Sołonynka z SP Kotla, II miejsce Paulina Różańska z SP Kotla, zaś III miejsce Iwona Jasinowska z Gimnazjum w Kotli. Wyróżniono również 2 prace gimnazjalistów Zuzanny Purgał i Weroniki Karpowicz.
Nagrody i upominki dla laureatów konkursu ufundowało Stowarzyszenie „Z głębi serca” z Kotli i zostaną wręczone w placówkach oświatowych w uzgodnionym terminie.

Organizację wydarzenia wspomogli finansowo: Fundacja Polska Miedź, Nadleśnictwo Sława Śląska, Stowarzyszenie „Z głębi serca” z Kotli oraz Rada Sołecka z Grochowic.
Dziękujemy za nieoceniony wkład pracy, który wnieśli członkowie braci łowieckiej Wojskowego Koła Łowieckiego nr 408 „WILK” z siedzibą w Głogowie oraz członkowie sekcji motocyklowej EASY RIDER z Kotli.
Wspomogli nas także: Cegielnia w Kotli, GPK SITA Sp. z o.o. z Głogowa, II Drużyna Harcerska z Kotli, Stowarzyszenie Kraina Lasów i Jezior – LGD z siedzibą w Siedlisku, firma TWIST z Głogowa oraz Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie.
Stajnia ARCTURUS z Grochowic użyczyła swych koni i miejsca do organizacji zawodów jeździeckich.
Wielu wolontariuszy włączyło się do pomocy przy organizacji Festynu, w tym ze Stowarzyszenia Grochowice Zdrój, Stowarzyszenia „Z głębi serca”, II Szczepu Harcerskiego z Kotli, Ochotniczej Straży Pożarnej z Grochowic, Sołectwa Grochowice, Koła Gospodyń Wiejskich z Grochowic, a także osoby niezrzeszone, popierające naszą inicjatywę.

Hubertus logowki
Wszystkim serdecznie dziękujemy.

[wppa type=”cover” album=”43″][/wppa]

Zdjęcia autorstwa p. Jerzego Popiela

[wppa type=”cover” album=”44″][/wppa]