.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

Galeria 2014

Dwudziesty raz śladami Stachury

poniedziałek, 23 czerwca 2014 19:59
altZa nami już dwudziesta edycja Stachuriady. To niezwykłe wydarzenie ściąga co roku do Grochowic coraz większą liczbę wielbicieli muzyki, poezji śpiewanej i literackiej z całej Polski.
Wspaniały klimat tej imprezy tworzyły pola namiotowe, miejsca przygotowane na ogniska, duża scena, stragany gastronomiczne i organizacyjne,  a także  cała sceneria tego miejsca.
Tegoroczna Stachuriada rozpoczęła się w piątek III Zlotem Motocyklowym sekcji Easy Rider działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli. Miłośnicy motocykli mogli podzielić się swoją pasją. Niewątpliwie gwiazdą Motostachuriady została najmłodsza uczestniczka zlotu  Milenka  z Grochowic, ta siedmioletnia dziewczynka podziela pasje swojego taty. Wieczorem natomiast mogliśmy posłuchać koncertu punkrockowego zespołu Leniwiec. Był to wspaniały występ tej grupy, publiczność była zachwycona ich interpretacją do utworów Edwarda Stachury. Braw nie było końca, nasza publiczność nie pozwalała im zejść ze sceny. Sekcja EasyRider oraz Wójt Gminy Kotla z okazji 20lecia zespołu oraz 20 edycji Stachuriady przekazali na ręce Leniwca złotą tarczę.
-Przyznam szczerze, że nie słyszałem o tym zespole , od dziś jestem ich wiernym fanem- mówi nam jeden z uczestników imprezy.
W sobotę czekał nas prawdziwy maraton artystyczny, dzień rozpoczął się od Przeglądu Piosenki Poetyckiej „ Wyśpiewać Poezję”. Po raz kolejny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał nagrody dla laureatów przeglądu. W ręce wykonawców przekazano nagrody o łącznej wartości 15 tysiecy złotych. Jury w składzie Zbigniew Rybka,  Przemysław Bielawa, Katarzyna Swędrowska, Jarosław Angiewicz po przesłuchaniu dwudziestu czterech wykonawców postanowili przyznać nagrodę główną w kwocie 6 tysięcy złotych dla  zespołu „My”. Drugą nagrodę w wysokości 4 tysięcy złotych  przyznano Marcinowi Skrzypczakowi. Trzecia nagroda w wysokości 2,5 tysiąca złotych powędrowała do zespołu „ Póki co” z Nowej Rudy. Ponadto dwa równorzędne wyróżnienia  po 750 złotych  przyznano Jakubowi Blokeszowi i Piotrowi Płazie. Nagrody pieniężne w postaci symbolicznych czeków wręczyła Pani Ewa Drozd Poseł na Sejm RP i Pan Łukasz Horbatowski Wójt Gminy Kotla. Jury postanowiło również przyznać nagrody specjalne , tablet dla  Doroty Kuzieli, ufundowany przez panią poseł Ewę Drozd  oraz nagrodę w postaci recitalu w Kawiarni „ Piwnica Artystyczna pod Świętym Mikołajem” w Głogowie dla Zbigniewa Kromplewskiego. Specjalne wyróżnienie jury za najciekawsze wykonanie utworu Edwarda Stachury w wysokości 1000zł przyznano zespołowi Fabula Rasa.Po wręczeniu nagród odbył się koncert laureatów Przeglądu.
Kolejną atrakcją były warsztaty plastyczne, teatralne oraz fotograficzne sfinansowane z funduszy pozyskanych przez Stowarzyszenie Grochowice Zdrój. O godz. 13.00  rozpoczęła się parada motocykli zorganizowana przez sekcję motocyklową GOKiS Easy Rider.
Tego dnia jako pierwsi wystąpił zespół Bieguni z Nowej Rudy, który w ubiegłym roku wygrał Przegląd Piosenki Poetyckiej. Później publiczność zasłuchiwała się w utwory wykonywane przez gwiazdy poezji śpiewanej Słodki Całus od Buby oraz Wolna Grupa Bukowina.
O 23.00 odbył się Nocny Turniej Jednego Wiersza „ o dym białej lokomotywy” do którego przystąpiło 15 osób. Konkurs ten przygotował Klub Batalionowy a główną nagrodą był tablet ufundowany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Po zakończeniu koncertów na scenie uczestnicy Stachuriady grali i śpiewali przy wielkim  ognisku. Nocne Stedogranie trwało do rana.
Niedziela rozpoczęła się grą terenową  „śladami Stachury” przygotowaną przez ZHP Głogów. Około pięćdziesięciu uczestników tej gry podążało za  informacjami dotyczącymi życia i twórczości Edwarda Stachury. Była to nie tylko świetna zabawa ale i nauka dla tych, którzy po raz pierwszy zagościli na grochowickiej polanie. Tego dnia kontynuowane były warsztaty gitarowe i bębniarskie organizowane przez Stowarzyszenie Grochowice Zdrój.
Sześć sołectw z Gminy Kotla rywalizowało w tradycyjnym III turnieju cięcia i rąbania drewna pn. SIEKIEREZADA, pod patronatem Nadleśniczych z  Nadleśnictwa Sława Śląska i Głogów. W wyniku licznych konkurencji  I miejsce zajęło sołectwo Kotla, następnie II miejsce sołectwo  Głogówko zaś III miejsce zajęło sołectwo Grochowice. Za uczestnictwo sołectwa otrzymały symboliczne czeki o wartości 600 zł dla każdego oraz koszulki z logo Stachuriady. Nagrody wręczał Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski oraz przedstawiciele Nadleśnictw.
Nowym punktem programu Stachuriady było ustanowienie rekordu polany grochowickiej w wykonaniu „piosenki dla Juniora i jego gitary”  we wspólnym wykonaniu uczestników Prywatnej Szkoły Muzyki Rozrywkowej „MUSIC – INTRO” w Głogowie wspierani byli przez członków występujących tego dnia zespołów i uczestników warsztatów gitarowych i bębniarskich.
Wieczorem publiczność zasłuchiwała się w utwory wykonywane przez zespoły Małżeństwo z rozsądku, Nieobecni, oraz przez Piotra Bukartyk z zespołem.
alt
Stachuriada nie odbyłaby się bez licznych sponsorów i reklamodawców dlatego w szczególności dziękujemy :
-Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego
-Powiatowi Głogowskiemu
-KGHM Polska Miedź S. A
-Fundacji Polska Miedź
-Gminie Miejskiej Głogów
-Nadleśnictwu Sława Sląska
-Nadleśnictwu Głogów
-Energetyce Sp. z o.o  w Lubinie
– Głogowskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu SITA Głogów Sp. z o.o
-Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie Sp. z o.o
-Bankowi Spóldzielczemu we Wschowie,
-Top-poligrafii s.c Głogów
-Stowarzyszeniu Grochowice –Zdrój
-Hufcowi  ZHP Głogów- Klubowi Batalionowemu
-Sekcji motocyklowej Easy Rider
oraz Kompleksowej organizacji imprez okolicznościowych i rozrywkowych TWIST
Patronat medialny nad imprezą sprawowali:
-Radio Elka
-miedziowe.pl
-Głos Głogowa
-TV Master-Tygodnik Głogowski
-Głogowski Portal Informacyjny
Organizacja Stachuriady wymaga wiele pracy dlatego podziękowania należą się również Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Grochowicach, mieszkańcom sołectwa Grochowice, strażakom ochotnikom z jednostek OSP w Grochowicach i Chociemyśli oraz pracownikom GOKiS-u i Urzędu Gminy Kotla.
Mamy nadzieję, że za rok na grochowickiej polanie znowu spotkamy się w tak licznym gronie. Do zobaczenia za rok!

Galeria zdjęć:

Dwudziesty raz śladami Stachury- piatek

Dwudziesty raz śladami Stachury -sobota cz.1

Dwudziesty raz śladami Stachury- sobota cz.2

Dwudziesty raz śladami Stachury -niedziela

 

[wppa type=”cover” album=”111″]Any comment[/wppa]

[wppa type=”cover” album=”114″]Any comment[/wppa]