.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

Galeria 2013

Stachuriada 2013

wtorek, 25 czerwca 2013 07:05

 

Tegoroczna Stachuriada była już dziewiętnastą edycją. W tym roku minęło 30 lat od pierwszych Stachuriad. Mimo tych lat co roku, kolejne spotkania przyciągają na grochowicką polanę coraz większe rzesze uczestników zarówno z terenu powiatu głogowskiego, regionu jak i z całej Polski.

Stachuriada zmieniała się przez wszystkie swoje edycje, niezmienni są tylko ludzie, którzy na nią docierają i piękny zupełnie niepowtarzalny klimat spotkania.

Honorowym Patronatem tegoroczną Stachuriadę objęli:

Ewa Drozd – Poseł na Sejm RP,

Aleksander Marek Skorupa – Wojewoda Dolnośląski,

Rafael Rokaszewicz – Starosta Głogowski,

Łukasz Horbatowski – Wójt Gminy Kotla.

 

Patronat medialny nad imprezą sprawowali:

–    Tygodnik Lokalny – Głos Głogowa,

–    Radio Elka,

–    Radio Plus,

–    Telewizja Master,

–    Tygodnik Głogowski,

–    Gazeta Wrocławska,

–   oraz Głogowski Portal Informacyjny – Głogów – Info.

 

Sponsorami i reklamodawcami byli:

–    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

–    Powiat Głogowski,

–    KGHM Polska Miedź S.A.,

–    Fundacja Polska Miedź,

–    Gmina Miejska Głogów,

–    Nadleśnictwo Głogów,

–    Nadleśnictwo Sława Śląska,

–    Energetyka Sp. z o.o. w Lubinie,

–    Głogowskie Przedsiębiorstwo Komunalne SITA Głogów Sp. z o.o.,

–    Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie Sp. z o.o.,

–    Bank Spółdzielczy we Wschowie,

–    Qubus Hotel Głogów,

–    Top – Poligrafia s.c. Głogów.

 

Tegoroczna Stachuriada rozpoczęła się koncertem głogowskiego zespołu Nieobecni, podczas którego oprócz członków zespołu na scenie pojawili się m.in. Wójt Gminy Kotla Pan Łukasz Horbatowski, który zaśpiewał jeden z tekstów Edwarda Stachury „Nie rozdziobią nas kruki”.

Następnie na scenie pojawiło się trio Czyż – Franczak – Telwikas wykonujące literacko-muzyczny elektro act „Grając się”. Po godzinie 20 na scenie pojawili się po latach byli członkowie SDM, którzy obecnie tworzą zespół „U studni” na występ którego przybyło wielu miłośników poezji śpiewanej. Jako ostatni na scenie pojawili się aktorzy: Diana Jonkisz, Michał Wnuk, Bartek Adamczak i Dominik Nabożny w spektaklu muzycznym Siekierezada wyreżyserowanym przez Zbigniewa Rybkę jednego z organizatorów pierwszych Stachuriad.

Tradycją grochowickich spotkań jest śpiew i granie przy ognisku. W tym roku by wyróżnić osoby grające Stachurę zorganizowano nocne Stedogranie przy ognisku, do którego zgłosiło się 4 wykonawców. Oceniającymi byli członkowie zespołu U studni, którzy postanowili przyznać nagrodę ufundowaną przez Panią Ewę Drozd – Poseł na Sejm RP – Witkowi Kwiatkowskiemu. Śpiew przy ognisku było słychać do wczesnych godzin porannych.

 

Drugi dzień Stachuriady rozpoczął się 8. Przeglądem Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”. Po raz kolejny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski przyznał nagrody dla laureatów przeglądu. Podobnie jak w ubiegłym roku w tegorocznym przeglądzie pula nagród Ministra wynosiła 10 tys. zł. Jury w  składzie: Jerzy Krużel, Katarzyna Swędrowska, Zbigniew Stefański, Przemysław Bielawa i Zbigniew Rybka ocenili 18 wykonawców, którzy zostali zakwalifikowani do przesłuchań konkursowych z pośród 25 zgłoszonych.

 

I tak główną nagrodę wyśpiewał zespół Bieguni z Nowej Rudy, drugie miejsce Marcin Skrzypczak z Gdyni, zaś trzecie miejsce wyśpiewał zespół JAK z Przeworska. Ponadto Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia. Jedno z nich przypadło Piotrowi Kędziora ze Starachowic, drugie natomiast otrzymał zespół Idiofon z Głogowa. Nominacje do 42. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA otrzymali: Zespół JAK, Patrycja Delikat i Krzysztof Pietrzak, Zbigniew Krompiewski, Konrad Kubas, oraz Robert Mazurkiewicz i Robert Olszewski. Nagrody pieniężne w postaci symbolicznych czeków wręczyła Pani Ewa Drozd Poseł na Sejm RP i Pan Łukasz Horbatowski Wójt Gminy Kotla. Po wręczeniu nagród odbył się koncert laureatów Przeglądu, a po nim na scenę wyszły pierwsze gwiazdy tegorocznej Stachuriady, czyli Robert Mazurkiewicz, następnie odbył się koncert grupy Bez Jacka, a zwieńczeniem imprezy był występ Elżbiety Adamiak z zespołem.

 

Stachuriada to  nie tylko prezentacje na scenie. Podczas tegorocznej Stachuriady po raz kolejny zaangażowali się wolontariusze ze Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży Szansa z Głogowa, przeprowadzając warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej pn. Bieg o Złotą Szychę. Ponadto odbył się happening artystyczny prowadzony przez Tadeusza Cieślaka, którego efektem jest stworzony tryptyk. Oprócz w/w odbyły się warsztaty filmowe prowadzone przez Skybox Production.
W tym roku na polanie zagościli lokalni twórcy, wystawcy, którzy uczestniczyli w 4 edycji Konkursu na Produkt Lokalny Krainy Lasów i Jezior zorganizowany przez Stowarzyszeni Krainy Lasów i Jezior – LGD. Z naszej gminy nagrodzeni zostali: w kategorii Produkty spożywcze I miejsce: Halina Przybylska – Kurzak nadziewany, II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Grochowicach – Magiczny świat ziół; w kategorii Wyroby rękodzielnicze, artystyczne II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Chociemyśl – Serwetki i obrusy, III miejsce: Janina Rudnicka -Wyroby ceramiczne; w kategorii Usługi turystyczno-rekreacyjne I miejsce: Blanka Horbatowska – Agroturystyka Stajnia Arcturus.

Ponadto w drugim dniu Stachuriady o godz. 13 paradą motocykli rozpoczął się II Zlot Motocyklowy MotoStachuriada zorganizowany prze sekcję motocyklową GOKiS EasyRider. Dla uczestników przygotowano wiele konkursów, pamiątkowe gadżety oraz strażacką grochówkę.

 

A o godz. 15 rozpoczęła się Siekierezada czyli II Turniej cięcia i rąbania drewna nad którym patronat sprawowali Nadleśniczy Nadleśnictwa Sława Śląska i Głogów. W turnieju udział wzięły trzy jednostki OSP z Gminy Kotla. W wyniku licznych konkurencji najlepszymi okazali się strażacy z Kotli, drugie miejsce zajęli strażacy z Chociemyśli, zaś trzecie miejsce strażacy z Grochowic. Symboliczne czeki o łącznej wartości 4 tys. zł wręczyli Pan Wiesław Daszkiewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Sława Śląska, Pan Adam Grzelczak Nadleśniczy Nadleśnictwa Głogów i Pan Łukasz Horbatowski Wójt Gminy Kotla.

Organizacja Stachuriady wymaga wiele pracy dlatego dziękujemy wszystkim tym, którzy włączyli się w jej organizację a mianowicie Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Grochowicach i Chociemyśli, mieszkańcom sołectwa Grochoiwce, strażakom ochotnikom ze wszystkich jednostek OSP naszej gminy, sekcji motocyklowej Easy Rider organizatorom Motostachuriady, wolontariuszom ze Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA z Głogowa oraz pracowników GOKiS-u i Urzędu Gminy Kotla.

Podziękowania kierujemy również dla osób które objęły imprezę patronatem i udzielone przez nich wsparcie, a także wszystkim sponsorom i reklamodawcom, ponieważ gdyby nie ich zrozumienie i życzliwość dla naszej imprezy, miałaby ona dużo skromniejszy charakter.

 

Mamy nadzieję, że na grochowickiej polanie każdy miło spędził czas w tle z poezją i muzyką. Liczymy, że za rok znów spotkamy się w tak licznym gronie.

 

Galerie:  pierwszy dzień -piatek,    drugi dzień -sobota
Konkursu na Produkt Lokalny Krainy Lasów i Jezior
Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać Poezję”
Siekierezada czyli II Turniej cięcia i rąbania drewna

**************************************

[wppa type=”cover” album=”22″][/wppa]

[wppa type=”cover” album=”21″][/wppa]

[wppa type=”cover” album=”24″][/wppa]