.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

Galeria 2012

Stachuriada 2012

wtorek, 26 czerwca 2012 14:25

 

 

Tegoroczna Stachuriada była już osiemnastą edycją. Mimo tych lat posiadając stałych miłośników nadal pozyskuje nowych przyjaciół i na swej polanie wciąż gości nowe twarze. Stachuriada zmieniała się przez wszystkie swoje edycje, zmieniała się lokalizacja miejsca, w którym bardowie rozpalali swoje ogniska, zmieniała się ostateczna formuła naszego poetyckiego spotkania. Niezmienni są tylko ludzie, którzy na nią docierają i piękny zupełnie niepowtarzalny klimat spotkania.

Honorowym Patronatem tegoroczną Stachuriadę objęli:
    Ewa Drozd – Poseł na Sejm RP,
    Rafael Rokaszewicz – Starosta Głogowski,
    Łukasz Horbatowski – Wójt Gminy Kotla,
    Adam Grzelczak – Nadleśniczy Nadleśnictwa Głogów.

Patronat medialny nad imprezą sprawowali:
    Tygodnik Lokalny – Głos Głogowa,
    Radio Elka,
    Radio Plus,
    Telewizja Master,
    Tygodnik Głogowski,
    Gazeta Wrocławska
    portal internetowy cojestgrane.pl,
    oraz Głogowski Portal Informacyjny – Głogów – Info

Sponsorami i reklamodawcami byli:
    KGHM Polska Miedź S.A.,
    Powiat Głogowski ,
    Gmina Miejska Głogów,
    Nadleśnictwo Głogów,
    Energetyka Sp. z o.o. w Lubinie,
    Głogowskie Przedsiębiorstwo Komunalne SITA Głogów Sp. z o.o.,
    Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie Sp. z o.o.,
    Bank Spółdzielczy we Wschowie,
    Qubus Hotel Głogów,
    DAGTECH Sp. z o.o.,
    Top – Poligrafia s.c. Głogów
    Fundacja RADAN Gliwice.

Tegoroczna Stachuriada rozpoczęła się dniem warsztatowym. Wolontariusze ze Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA z Głogowa przeprowadzili  zajęcia pod nazwą „Bitwa o pomarańczę” i „Krok na przód”, które miały na celu połączenie zabawy z edukacją i wzięło w nich udział około 40 dzieci z gminy Kotla. Zajęcia te odbywały się na terenie wsi Grochowice. Natomiast na polanie leśnej warsztaty teatralne poprowadził Edward Gramont z teatru terminus A Quo z Nowej Soli, warsztaty bębniarskie prowadził Grzegorz Surówka – muzyk z ponad 10-letnim stażem w koncertowaniu na bębnach typu conga, djembe, bongosy czy mridanga, a zajęcia z jogi poprowadziła Pani Marta Lewandowska dyplomowana nauczycielka jogi.
Po zajęciach warsztatowych rozpoczął się VII Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”. Jury w  składzie: Agnieszka Jastrzębska, Patrycja Delikat, Przemysław Bielawa i Maciej Iżycki ocenili prezentacje 21 wykonawców. Ok. godz. 20 rozpoczęły się już wieczorne koncerty i na scenie grochowickiej polany wystąpił zespół The Poppies, Tomasz Żółtko, a następnie zespół Nieobecni.

Drugi dzień Stachuriady również rozpoczął się od warsztatów, grę terenową dla dzieci i młodzieży od godz. 11 prowadzili harcerze i wolontariusze  ze Stowarzyszenia dla Dzieci
i Młodzieży SZANSA z Głogowa.

Były również inne atrakcje jak I Zlot Motocyklowy „Motostachuriada”. Brało w niej udział ponad 100 fanów motocykli. Została zorganizowana parada maszyn na trasie Grochowice –  Głogówko, a także zawody m.in. w rzucie silnikiem, przepychania beczki motorem oraz konkurs na najwolniejszą jazdę.

Imprezą towarzyszącą był konkurs cięcia i rąbania drewna pod nazwą „Siekierezada 2012”. Jego organizatorem było Nadleśnictwo Głogów i Wójt Gminy Kotla. W czterech konkurencjach, które czekały na uczestników aż 3 obejmowały prace siekierą. Do konkursu przystąpiło 15-tu uczestników. Jednak już pierwsza konkurencja pozwoliła na wytypowanie kandydatów do finałowych rozgrywek. Po rzucie metrowym kołkiem drewna do kolejnych zmagań przystąpiło już tylko 10 najlepszych zawodników. O cenne punkty walczyli kolejno przy łupaniu wałków o średnicy 30 cm na cztery części, rzucie toporem do tarczy z odległości 6 metrów oraz przy ścince stojącego pala. Wszystkie te zmagania cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności, która aktywnie dopingowała zawodników w zaciętej rywalizacji. Ostatecznie zawody wygrał Andrzej Owsiany. Nagrody za drugie i trzecie miejsce odebrali Piotr Kasprzyk oraz Marek Franczyk. Nagrodami były oczywiście siekiery z najwyższej półki.

Przed godz. 19 oficjalnego otwarcia drugiego dnia Stachuriady dokonał Łukasz Horbatowski Wójt Gminy Kotla, który przywitał niezwykle liczną publiczność, a także skierował słowa podziękowania do osób bez których pomocy Stachuriada nie miałaby najmniejszych szans na funkcjonowanie, a mianowicie Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Grochowicach, Pań z zespołu folklorystycznego Grochowiczanki, mieszkańców sołectwa, strażaków ochotników z wszystkich jednostek OSP naszej gminy, sekcji motocyklowej Easy Rider organizatorów Motostachuriady, wolontariuszy ze Stowarzyszenia dla Dzieci
i Młodzieży SZANSA z Głogowa, harcerzy oraz pracowników GOKiS-u i Urzędu Gminy Kotla. Podziękował również wszystkim osobom które objęły imprezę patronatem i za udzielone przez nich wsparcie, a także wszystkim sponsorom i reklamodawcom, ponieważ jak Wójt zaznaczył, że gdyby nie ich zrozumienie i życzliwość dla naszej imprezy, miałaby ona dużo skromniejszy charakter.

Następnie Jury przystąpiło do ogłoszenia wyników piątkowego konkursu „Wyśpiewać Poezję”. Główną nagrodę wyśpiewała Agnieszka Falborska z Konina. Drugie miejsce w konkursie zajął głogowianin Piotr Weinert. Trzecie miejsce wyśpiewała Emilia Lech z Kromolina. Ponadto Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia. Jedno z nich przypadło stałemu już bywalcowi Stachuriad – Antoniemu Kamińskiemu z w Wrocławia, drugie natomiast otrzymał Remigiusz Szuman z Mosiny. On również został nominowany do udziały w Wędrownym Przeglądzie Piosenki „Polana”. Piotr Weinert otrzymał natomiast nominację do udziału w przyszłorocznej edycji Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej „Bazuna”. Nagrody pieniężne w postaci symbolicznych czeków wręczyła Pani Ewa Drozd Poseł na Sejm RP i Pan Łukasz Horbatowski Wójt Gminy Kotla. Łączna pula tych nagród wynosiła 10 tys. zł i pochodziła ze środków Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego. Po wręczeniu nagród odbył się koncert laureatów Przeglądu, a po nim na scenę wyszły pierwsze gwiazdy tegorocznej Stachuriady, czyli Budyń i Bajzel z zespołu Pogodno, którzy w ramach projektu Babu Król, zaprezentowali zupełnie nowe, na wskroś nowoczesne, muzyczne interpretacje tekstów Edwarda Stachury. Zwieńczeniem imprezy był natomiast występ Stanisława Soyki z zespołem Soyka Kwintet+, który przyciągnął pod scenę prawdziwe tłumy.

Stachuriada gościła również artystów malarzy i rzeźbiarzy. Podczas jej trwania był tworzony „Tryptyk grochowicki”, a także drewniana instalacja pt. „Schody do Stachury”.

Mamy nadzieję, że na grochowickiej polanie każdy miło spędził czas w tle z poezją i muzyką. Liczymy, że za rok znów spotkamy się w tak licznym gronie pod wielkim dachem nieba.

Relacje fotograficzne:

 

 

 

http://pl-pl.facebook.com/gminakotla/photos

**********************************

[wppa type=”cover” album=”6″][/wppa]

[wppa type=”cover” album=”7″][/wppa]