.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

Festyn Majowy


Obchody Jubileuszu 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotli były główną uroczystością Festynu Majowego, który odbył się w sobotę 30 kwietnia w Kotli. Nie zabrakło również występów artystycznych oraz zabawy na świeżym powietrzu.

Jubileusz rozpoczął się Mszą Św. w kościele św. Marcina w Kotli, która była odprawiona w intencji wszystkich strażaków ochotników z terenu Gminy Kotla. Przemarsz z kościoła uatrakcyjniły mażoretki oraz Orkiestra Huty Miedzi Głogów, którzy to poprowadzili poczty sztandarowe, strażaków i przybyłych gości w na teren rekreacyjny w Kotli. Tam odbyły się Uroczysty apel, podczas którego strażacy ochotnicy otrzymali odznaczenia, medale, a także mnóstwo życzeń i prezentów.
Wójt Łukasz Horbatowski przypomniał, że przez 70 lat mieszkańcy Gminy, dzięki tym ludziom gotowym w każdej chwili nieść pomoc, mogli się czuć bezpiecznie, pewnie i przekazał podziękowania  – „Doceniamy Wasze poświęcenie i chcemy abyście żyjąc pośród nas zawsze czuli szacunek jaki jesteśmy Wam winni.  Dziękuję za znakomitą, wybitną służbę i bezcenne oddanie działaniom społecznym. Gratuluję sprawnych działań, udanych akcji ratowniczych, szacunku i uznania. Życzę realizacji wszystkich  planów i szczęścia w życiu osobistym.” Nie zapomniał również o najbliższych członkach rodziny, którym podziękował za wyrozumiałość i za setki nieprzespanych nocy i dni pełnych obwa o los swoich najbliższych.
Podziękowania przekazał również dla tych, którzy zaangażowali się w przebudowę magazynu przeciwpowodziowego w Kotli. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat, w ramach wolontariatu, strażacy przepracowali w sumie ponad 1300 godzin, a byli to: Józef Woźniak, Dariusz Karbowiński, Dawid Żydziak, Krzysztof Skiba, Jarosław Bassarab i Wojciech Skrzyniarz.
Wręczono odznaki „Wzorowego strażaka”, „Za wysługę lat”, „XX-lecia Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego” oraz medale jubileuszowe „Z Okazji 70-Lecia OSP Kotla”. Dodatkowo Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP odznaczył druha Mirosława Czerniawskiego z jednostki OSP Chociemyśl Brązowym Medalem „Za Zasługi Dla  Pożarnictwa”.
Uroczysty Apel zakończyły życzenia Gości dla Strażaków, jak również podziękowania Strażaków dla wszystkich osób wspierających ochotniczą straż, które przekazał Prezes Krzysztof Skiba – „W imieniu wszystkich wyróżnionych i odznaczonych dziękuję za docenienie wkładu pracy i zaangażowania. Równocześnie w imieniu OSP Kotla serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania jubileuszu 70-lecia naszej jednostki.”
Mnóstwo wrażeń i atrakcji, zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych, przyniosły również występy artystyczne. Mieliśmy okazję wysłuchać koncertu Orkiestry Huty Miedzi Głogów, a przy tym pooglądać wspaniały występ mażoretek. Swoje zdolności wokalne i taneczne prezentowali nam laureaci GAPA 2016 oraz zespoły działające przy GOKiS w Kotli pod okiem instruktorki Pani Angeliki Ryś. Imprezę uświetniły również występy zespołów folklorystycznych „Grochowiczanki” z Grochowic, „Skidniowianie” ze Skidniowa oraz „Wrzos” z Chociemyśli. Przy występach zespołów dużą niespodziankę przygotowali „Skidniowianie”, którzy wystąpili z młodym pokoleniem. Piętnaścioro dzieci zasiliło szeregi zespołu i w nowych strojach zatańczyli oni i zaśpiewali wzbudzając w widowni duży zachwyt.
Tego dnia dla dzieci przygotowano bezpłatne dmuchańce, na których najmłodsi mogli skakać do woli. Strażacy z OSP Kotla rozdawali wśród najmłodszych również baloniki, butony i cukierki. Nie lada atrakcją był wóz strażacki z 37- metrowym podnośnikiem oraz pokaz sprzętu strażackiego przygotowany przez Państwową Straż Pożarną w Głogowie oraz Oddział Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego. Wiele radości naszym maluchom dostarczały również stoiska z zabawkami oraz stoiska gastronomiczne z lodami, watą cukrową, popcornem i innymi smakołykami.
Majówka zakończyła się zabawą taneczną z zespołem Bis-Plus, na której mieszkańcy i przybyli goście mogli bawić się do nocy. Festyn był wspaniałą okazją do integracji mieszkańców naszej gminy.

GALERIA FOTO:

część 1: http://www.kotla.pl/galeria/gallery/220

część 2: http://www.kotla.pl/galeria/gallery/221