.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

DOŻYNKI 2015


Tegoroczne dożynki gminne odbyły się w sobotę 22 sierpnia w Sobczycach. Uroczystości dożynkowe rozpoczął barwny korowód, po którym ks. proboszcz Stefan Kotlua odprawił polową Mszę Świetą. Po mszy Starostowie dożynek Pani Danuta Rojek i Marian Filipczuk przekazali gospodarzom chleb, którym po podzieleniu Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski i Przewodnicząca Rady Halina Przybylska wspólnie ze starostwami dożynek i sołtysem Sobczyc częstowali uczestników i gości dożynek.

– Spotykamy się na dożynkach – święcie wszystkich tych, którzy na co dzień, bez względu na pogodę i często własne zdrowie, mozolnie dbają i zbierają plony ziemi. To święto rolników, o których nie mówi się często, choć każdego dnia korzysta się z efektów ich ciężkiej pracy, święto sadowników, święto działkowców…- mówił wójt Łukasz Horbatowski.

Podziękowania wójt kierował również do delegacji sołeckich, sołtysów i mieszkańców sołectwa Sobczyce. Pod sceną sołectwa prezentowały piękne wieńce dożynkowe, których w tym roku było aż 11. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli zorganizował konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa w składzie Czesława Kozłowska przewodnicząca, Jeremi Hołownia i Katarzyna Stec miała nie lada wyzwanie. I tak wieniec z Chociemyśli wygrał w kategorii wieńców tradycyjnych, a wieniec z Kotli wśród wieńców nowoczesnych. Drugie miejsce przyznano Moszowicom, a trzecie Sobczycom.
Zespoły folklorystyczne „Grochowiczanki”, „Skidniowianie” oraz „Wrzos” ośpiewywały wieńce dożynkowe, a także uświetniły uroczystość występując na scenie.

Głównym organizatorem dożynek było Sołectwo Sobczyce, które uczestniczy w programie „Odnowy Wsi Dolnośląskiej” realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Do organizacji przyczyniło się Stowarzyszenie Grochowice Zdrój, które dzięki wsparciu Gminy Kotla pozyskało dofinansowanie na organizację dożynek z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, w tym m.in.: Pani Poseł na Sejm RP Ewa Drozd, Pan Jarosław Dudkowiak Starosta Głogowski, Pan Jeremi Hołownia Członek Zarządu Powiatu Głogowskiego, radni powiatowi Pan Jan Baraniecki i Pan Kamil Halarewicz, Pan Rafael Rokaszewicz Prezydent Miasta Głogowa, Pan Andrzej Koliński Przewodniczący Rady Miejskiej w Głogowie, Pani Joanna Gniewosz Wójt Gminy Głogów, Pan Krzysztof Wołoszyn Wójt Gminy Żukowice, Pan Mariusz Ślusarz Zastępca Dowódcy Garnizonu w Głogowie, Pan Mariusz Bużdygan Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie, Pan Piotr Kowalski Kierownik Rewiru Dzielnicowych, Pan Jakub Walenczak Dzielnicowy Rejonu Gminy Kotla, Pan Andrzej Szydło Dyrektor ds. Technicznych Huty Miedzi Głogów, Pan Andrzej Krzemień Prezes Zarządu PWiK Sp. z o.o. w Głogowie.

Na najmłodszych czekały dmuchaniec i kule wodne, które zostały sfinansowane z budżetu gminy ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Nie zabrakło również stoiska sołectwa Sobczyce, w którym promowano rękodzieło, serwety, czy wyszywane obrazy. Ponadto mieszkańcy sołectwa przygotowali poczęstunek dla zaproszonych gości, a także częstowali uczestników domowym ciastem czy chlebem ze smalcem i ogórkiem.
Tego dnia na scenie wystąpił zespół JORRGUS, a na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z zespołem Magic Dance.

Program Odnowy Wsi Dolnośląskiej sprawił, że wspólna organizacja dożynek i włożona przez mieszkańców praca pobudziła ich do aktywności i była wspaniałą okazją, aby społeczność lokalna mogła się zintegrować.