Biblioteka poleca
Krystyna Januszewska : „Kołysanka”
Z fabularnym rozmachem opowiedziane dzieje trzech rodzin z trzech różnych grup społecznych. Lata 1926–1953 to czas, w którym los dla wszystkich okazał się jednakowy, raz okrutny, a kiedy indziej łaskawy. Dawał, a potem odbierał – bez względu na status i majątek. Jest więc historia Jana i Wiktorii, osadników z kolonii Krymno, i ich dzieci. Przeżywamy radosne i smutne chwile z rodziną Katarzyny i Michała, przedwojennego oficera z Żółkwi. Poznajemy tragiczne dzieje ziemiańskiego rodu Wolańskich, hrabiny Julii i jej męża Władysława. A wszystko na tle krajobrazów, które dziś wydają się tylko wizjami ze snów, tworami wyobraźni przepełnionej miłością do idyllicznej krainy dzieciństwa. To podróż w czasie, kończąca się dla wszystkich podobnie.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

*******************************************************
Powiatowy Konkurs Literacko – Plastyczny „Mój przyjaciel Kot”
Miejska Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima w Głogowie ogłasza konkurs dla uczniów szkół podstawowych z Głogowa i powiatu głogowskiego „Mój przyjaciel Kot”.
klauzula informacyjna konkurs KOT 2020
Oswiadczenie_uczestnika_konkursu RODO KOT 2019
regulamin
*******************************************************
Oto kilka ciekawych propozycji książkowych na ferie:
„Pierwsza sprawa, detektyw” – Komisarz Gordon, prywatnie ropuch i miłośnik ciasteczek, jest szefem policji i słynnym detektywem, którego boją się wszyscy przestępcy. Dba, by w lesie panował porządek i nikomu nie działa się krzywda. Kiedy więc wiewiórce Walerii ginie ponad dwieście orzeszków, detektyw Gordon musi wkroczyć do akcji.
„Skarb Troi” to książka, która pokazuje, że poszukiwanie skarbu to świetna zabawa!
Lilly, Albert i Magnus to paczka przyjaciół, którzy miewają niesamowite przygody. Za pomocą magicznego tunelu młodzi odkrywcy cofną się w czasie do… starożytności! Potem przeniosą się do XIX wieku, aby pomóc słynnemu archeologowi w poszukiwaniu skarbu antycznej Troi.
„Pax” to wzruszająca i ponadczasowa opowieść o chłopcu i jego lisie (lub lisie i jego chłopcu). Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lubi (z wzajemnością) – a lisa wypuścić do lasu.
Źródło: www.empik.com

*******************************************************
Biblioteka poleca
Małgorzata Warda: „Dziewczyna z gór”
Nadia była tylko jedenastoletnim dzieckiem, kiedy młody mężczyzna porwał ją z przyczepy kempingowej, stojącej na tyłach domu rodziców, i wywiózł na pustkowie w górach, do chaty położonej w rozległych lasach, gdzie nie docierały dźwięki cywilizacji, żadna droga nie prowadziła do innych zabudowań, a nocami pojawiały się wilki. (…) Po latach porwanie Nadii pozostaje nierozwiązaną sprawą w policyjnych kartotekach. Tymczasem młoda kobieta w górach prosi przypadkowego kierowcę o pomoc. Sprawa Nadii może zyskać nowe oblicze. Dlaczego dopiero po tylu latach?
Źródło: www.empik.com

*******************************************************
„Iskra” Stanisława Krzemińskiego – t.1 cyklu „Drogi do wolności”
Lato 1914. Siostry Biernackie wracają z Lanckorony do Krakowa. W powietrzu wiszą zmiany, mówi się o wojnie. Tymczasem Lala nie może przestać fantazjować o przystojnym lotniku Ludwigu, Marynia nieustannie myśli o Szymonie, a Alina udziela lekcji polskiego tajemniczemu Austriakowi. Jeszcze nie wie, że przez tego człowieka ustalony w ich rodzinie porządek runie jak domek z kart. (…)
W cyklu Drogi do wolności historia odzyskiwania przez Polskę niepodległości przenika się z opowieścią o wzlotach i upadkach, sukcesach i rozczarowaniach, radościach i dramatach kilku pokoleń kobiet.
Źródło: https://www.znak.com.pl/

*******************************************************
Biblioteka poleca
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Czas zatem na książki z zimowo-świątecznym motywem. Oto kilka ciepłych opowieści, które pokazują magię towarzyszącą świętom i przekonują, że jest to czas cudów, kiedy wszystko może się odmienić. Przenoszą w świat, w którym najważniejsza jest siła marzeń, a cuda zdarzają się dokładnie wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebujemy.
Idealne propozycje, które ogrzeją serca w zimowy wieczór.


*******************************************************
„Wierzcie w Mikołaja!” Lotty Olsson to bożonarodzeniowa opowieść z dreszczykiem w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!
W tym roku przygotowania do świąt Bożego Narodzenia od samego początku nie przebiegają tak jak zawsze. (…) Coś jest nie tak, choć ludzie chcą wierzyć, że wszystkie te zdarzenia to zwykły zbieg okoliczności. A może ktoś z premedytacją stara się, by w tym roku nie było świąt? Tylko kto to może być i dlaczego tak mu na tym zależy? I najważniejsze: czy uda się go powstrzymać?!
Lotta Olsson potrafi po mistrzowsku budować napięcie i wciąż zaskakiwać czytelnika, a Benjamin Chaud świetnie oddaje to napięcie w ilustracjach, również stopniowo uchylając rąbka tajemnicy.
https://www.zakamarki.pl/

*******************************************************
„Orient Express”
Færøvik, norweski pisarz, historyk, dziennikarz i podróżnik, zabiera czytelnika w podróż współczesnym Orient Expressem. Wyruszając wiosną z Londynu, w dwa miesiące przemierza dwanaście krajów i dwadzieścia dwa miasta. (…) Autor rysuje przed nami realia i historię odwiedzanych miejsc, a obrazu dopełniają spotykane przez niego barwne postacie. Uzupełnia tym samym naszą wiedzę o społeczeństwach europejskich i bliskowschodnich, o których wciąż – jak się okazuje – niewiele wiemy. To obowiązkowa pozycja dla miłośników dalekich wypraw i każdego, kto chciałby poznać sekrety kultowego pociągu.
Źródło: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

*******************************************************
„Ostatni list od kochanka” to jedna z najpiękniejszych powieści Jojo Moyes. To inspirująca historia o tym, że warto znaleźć odwagę do podjęcia decyzji, która pozwoli zyskać to, co w życiu najcenniejsze. Nawet wbrew zdrowemu rozsądkowi i na przekór konwenansom. (…)
Autorka podbiła serca milionów czytelników bestsellerowymi „Zanim się pojawiłeś”, „Kiedy odszedłeś” oraz „Dziewczyną, którą kochałeś”.
Źródło: www.empik.com

********************************************************
Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla!
W czwartek 10 października Szwedzka Akademia poinformowała, że Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2019 za rok 2018. Akademia uhonorowała polską pisarkę za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Jest to piąty Nobel dla literatury polskiej, pierwszy od 23 lat.
W naszej bibliotece dostępne są następujące pozycje pisarki:
– „Księgi Jakubowe”
– „Bieguni”
– „Opowiadania bizarne”
– „Prowadź swój pług przez kości umarłych”
– „Gra na wielu bębenkach”
– „Anna In w grobowcach świata”
– „Dom dzienny, dom nocny”
– „Szafa”
– „Lalka i perła”.

*******************************************************
Dotacja na zakup nowościwydawniczych do bibliotek 2019
W ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych, biblioteka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli otrzymała na 2019 r. dofinansowanie w kwocie 2 000 zł. Zadanie realizowane jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zapraszamy czytelników do odwiedzania naszych placówek bibliotecznych i do wypożyczania nowości.
*******************************************************
Maria Paszyńska: „Owoc granatu. Dziewczęta wygnane”
Lato 1939 roku, Kresy. Elżbieta i Stefania, wchodzące w dorosłość bliźniaczki, spędzają beztroskie wakacje w dworku dziadków. Sielankową atmosferę przerywa warkot niemieckich samolotów. Wkrótce ze wschodu nadciąga kolejne zagrożenie: Armia Czerwona. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie. Dziewczęta nie przypuszczają nawet, co szykuje dla nich los i jaką cenę przyjdzie im zapłacić za każdy dzień życia.
Pierwsza część trylogii „Owoc granatu” to opowieść o miłości, rodzinie, wierności i odpowiedzialności, zawsze i pomimo wszystko. Oparta na faktach wstrząsająca historia wygnanych kobiet, których tułaczy szlak wiódł z Rzeczypospolitej przez Syberię aż na Bliski Wschód.
Dalsze losy bohaterek w kolejnych częściach sagi.
Źródło opisu: www.empik.com

*******************************************************
Biblioteka poleca
„Zanim będzie za późno” to doskonała debiutancka powieść Lauren Frankel. Historia dziewczynki na skraju załamania nerwowego i matki, która za wszelką cenę usiłuje jej pomóc, zanim będzie za późno. Pod adresem trzynastoletniej Callie pada oskarżenie o agresywne zachowanie. Doskonale znając łagodne usposobienie córki, Rebecca jest przekonana o jej niewinności. (…) Jednak Rebecca nie wie wszystkiego, nie rozumie, kto jest prawdziwą ofiarą, i nie zdaje sobie sprawy, w jak wielkim niebezpieczeństwie znalazła się Callie.
Przejmująca, piękna opowieść o intensywnych emocjach wieku dojrzewania, złożonej naturze nastolatek oraz okrucieństwie, nieobcym żadnemu z nas. Odważne spojrzenie na najgorsze ludzkie instynkty, które oddalają nas od siebie samych – co czasem bywa wybawieniem.
Źródło: https://www.proszynski.pl

*******************************************************
Biblioteka poleca
„Wierność jest trudna” to zwariowana komedia rodzinnych nieporozumień pióra bestsellerowej autorki. Agata Przybyłek lekko i z humorem opowie Wam o tym, że wierność nie zawsze jest łatwa…
Eliza przygotowuje się do ślubu, a całej rodzinie udziela się podniosła atmosfera. Lecz niespodziewanie w życiu dziewczyny pojawi się niepokorny Szczepan, który grzecznej i ułożonej Elizie zawróci w głowie. Czy przyszła panna młoda pozostanie wierna narzeczonemu, czy ulegnie urokowi przystojnego motocyklisty?
Szczepana nie zraża wiadomość o zbliżającym się ślubie. Ale co zrobi, gdy okaże się, że randkuje nie z jedną kobietą, a z dwiema?!
Jak to mówią, cicha woda brzegi rwie… Przekonaj się, do czego mogą być zdolne siostry bliźniaczki, którym przyszło rywalizować o mężczyznę!
Źródło: www.wydawnictwopoznanskie.com

*******************************************************
Biblioteka poleca
„Szkoła żon” Magdaleny Witkiewicz
Główna bohaterka Julia jest świeżo po rozwodzie. Nawet bardzo świeżo. Bo dokładnie pięć godzin i dwadzieścia siedem minut. Opija radośnie w klubie wraz z przyjaciółkami powrót do stanu wolnego. Bierze udział w loterii wizytówkowej i ku jej zdziwieniu wygrywa tajemnicze zaproszenie do luksusowego spa o bardzo nietuzinkowej nazwie…
W leśnej głuszy, gdzieś w malowniczych Mazurach, ona i kilka innych, zwyczajnych, nie znających się kobiet przeżywa przygodę życia. Zostają tam przez 3 tygodnie, a po powrocie nic nie jest już takie, samo jak było. Teraz już nigdy żaden facet ich nie zostawi… To świetnie napisana, lekko erotyczna i feministyczna opowieść o współczesnych kobietach, matkach, żonach i kochankach.
Źródło: www.empik.com

*******************************************************
Konkurs fotograficzny „Sport i czytanie”

*******************************************************
Biblioteka poleca
„Tego kwiatu jest pół światu” Marty Radomskiej to komedia obyczajowa. Zabawna propozycja na zakończenie wakacji.
Majka ma jedną wadę, która znacząco wpływa na jej życie uczuciowe: nie potrafi podrywać facetów. A nie ma nic gorszego niż bierne czekanie na pierwszy krok z ich strony. Większość z nich sprawia wrażenie, jakby przyszli na świat z pieczątką: „Niezdatny dla Mai Kostrzewskiej”. Niezdatny, bo zajęty, bo zdradza, bo kłamie, bo liczba wytatuowanych wzorków na jego ciele przekracza akceptowalną granicę.
Tym razem po prostu MUSI być wreszcie inaczej!
Czy opiekuńczy Robert okaże się dobrym wyborem? Jak bardzo w życiu Majki namieszają tatuaże? A może lepiej jednak nie ufać nikomu poza własnym kotem?
Źródło opisu: Czwarta Strona

*******************************************************
Szanowni Państwo,
zachęcamy do promocji konkursu “Czytelmistrz 2020”, organizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wieruszowie wraz z gminą Wieruszów i Starostwem Powiatowym w Wieruszowie. Prosimy o przekazanie niniejszej wiadomości do podległych instytucji, zamieszczenie na Państwa stronach internetowych oraz Facebooku.
Konkurs „Czytelmistrz 2020” to konkurs czytelniczy kierowany do dorosłych mieszkańców całej Polski, którzy kochają książki. Jest autorskim pomysłem burmistrza Wieruszowa oraz dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Jego celem jest promowanie i popularyzowanie czytelnictwa w ciekawy i niekonwencjonalny sposób, zdrowa rywalizacja i dobra zabawa.
W pierwszej edycji hasło przewodnie konkursu brzmi „Wolność od deski do deski”. Temat przewodni wybrany został, by uczcić 30. rocznicę pierwszych, wolnych demokratycznych wyborów w Polsce, obalenie komunizmu w Polsce i wielu innych przemian, do których doszło w konsekwencji działań Polaków w 1989 roku.
Tematyka konkursu nawiązuje do ogólnie pojętej wolności. Słowo wolność ma ogromną moc i szerokie znaczenie– zupełnie jak proponowana lista książek konkursowych. Bogaty wachlarz tematyki, bohaterów i wydarzeń mają za zadanie nieść przekaz i symbolikę wolności. Poprzez taki dobór literatury konkursowej chcemy pokazać jak wiele twarzy, punktów widzenia i znaczenia ma wolność. Jak szeroko możemy rozumieć i dowolnie interpretować to słowo. Stąd właśnie wynika różnorodność doboru repertuaru konkursowego.
Zapraszamy Państwa do wspólnego celebrowania wolności poprzez udział w naszym konkursie. Wystarczy zapoznać się z regulaminem konkursowym, przeczytać książki z proponowanej Państwu listy i wysłać do nas swoje zgłoszenie.
Organizatorzy przewidują dla najlepszych uczestników konkursu, bez względu na miejsce
zamieszkania nagrody za zajęcie
I miejsce- 7.000 zł brutto*
II miejsce- 3 500 zł brutto*
III miejsce- 2 000 zł brutto
Do zobaczenia w maju 2020 w Wieruszowie!
*******************************************************
Konkurs fotograficzny – Z książką na walizkach 2019
*******************************************************
W ramach XVI edycji akcji „Z książką na walizkach”. Dolnośląskie spotkania z młodymi czytelnikami” biblioteka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli zorganizowała spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką. W sali widowiskowej GOKiS w Kotli, 6 czerwca pisarka spotkała się z uczniami klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kotli.
Agnieszka Tyszka to absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych. W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Róże w garażu”.
Podczas spotkania pisarka opowiadała o sobie, swojej pracy oraz pomysłach na nowe książki. W zabawny sposób pokazała, jak powstaje książka. Dzieci w kilkuosobowych grupach pisały kolejne części opowieści o kotku, co sprawiło im wiele radości.
Uczestnicy spotkania zadawali pytania oraz dyskutowali o tym, dlaczego warto czytać. Autorka odpowiadała na wszystkie pytania, a na koniec podpisywała swoje książki i rozdawała autografy na zakładkach.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dzięki wsparciu samorządów województwa dolnośląskiego, miasta i gminy Świdnica, powiatu świdnickiego i samorządowych instytucji kultury na Dolnym Śląsku.
[wppa type=”cover” album=”396″]
*******************************************************
Biblioteka poleca
Najnowsza powieść Magdaleny Witkiewicz to historia o tym, że nawet najbardziej niepozorna decyzja wpływa na nasze życie, a przeszłość zawsze wybrzmiewa w teraźniejszości.
(…) Stary dom otoczony sadem – niegdyś bardzo piękny – kryje sekrety swoich mieszkańców. Zosia powoli zgłębia jego tajemnice. Kiedy na jej drodze pojawi się Szymon, odkryje najważniejszy sekret: dowie się, czym są prawdziwa przyjaźń oraz miłość. Zrozumie, że tak jak drzewa czereśni muszą rosnąć obok siebie, by wydać owoce, tak ludzie muszą się kochać, by ich wspólna droga przez życie miała sens.
Źródło: www.empik.com

*******************************************************
Biblioteka GOKiS w Kotli bierze udział w akcji „Z książką na walizkach”. W ramach tegorocznych spotkań z młodymi czytelnikami będziemy gościć pisarkę Agnieszkę Tyszkę, która 6 czerwca spotka się z uczniami Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kotli.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dzięki wsparciu samorządów województwa dolnośląskiego, miasta i gminy Świdnica, powiatu świdnickiego i samorządowych instytucji kultury na Dolnym Śląsku.

*******************************************************
Biblioteka poleca
Dzisiaj coś dla młodzieży – „Wróć, jeśli masz odwagę” E. Maskame.
Czasami wydaje ci się, że twoje życie jest poukładane – masz wspaniały dom i przyjaciół, odnosisz sukcesy w szkole, a na sobie czujesz spojrzenia rozmarzonych chłopców. Mimo to wiesz, że z twoim życiem jest coś nie tak. Ciąży na nim skaza. (…)Bo zazwyczaj wtedy, kiedy już myślisz, że jesteś na dobrej drodze i w końcu będzie idealnie, dzieje się coś nieoczekiwanego, co odziera cię ze złudzeń.
Źródło: www.lubimyczytac.pl

*******************************************************
Spotkanie autorskie z Joanną Fabicką
W ramach tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek biblioteka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli zorganizowała spotkanie autorskie z Joanną Fabicką. Spotkanie w formie warsztatów odbyło się 21 maja br. w sali widowiskowej GOKiS w Kotli, a zaproszeni na nie zostali uczniowie klas VII-VIII i III gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kotli.
Joanna Fabicka to filmoznawczyni z wykształcenia, z zawodu pisarka, poetka i scenarzystka. Autorka książek zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych (m.in. Rutka, Tango ortodonto, Idę w tango, Romans histeryczny, #me).
Tematem przewodnim warsztatów były problemy młodych ludzi poruszone w powieści „#me”. Jest to opowieść o dojrzewaniu, miłości i samotności, a przede wszystkim o trudnych relacjach rodzinnych i współuzależnieniu.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach zadania: „Biblioteka na cztery pory roku” realizowanego przez Miejską Biblioteką Publiczną im. Galla Anonima w Głogowie.
[wppa type=”cover” album=”394″]
*******************************************************
„Ostatni list od kochanka” to jedna z najpiękniejszych powieści Jojo Moyes. To inspirująca historia o tym, że warto znaleźć odwagę do podjęcia decyzji, która pozwoli zyskać to, co w życiu najcenniejsze. Nawet wbrew zdrowemu rozsądkowi i na przekór konwenansom. (…)
Autorka podbiła serca milionów czytelników bestsellerowymi „Zanim się pojawiłeś”, „Kiedy odszedłeś” oraz „Dziewczyną, którą kochałeś”.
Źródło: www.empik.com

*******************************************************
Tydzień Bibliotek
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczna edycja upływa pod hasłem „#biblioteka”.
„Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych” [źródło: sbp.pl].
Z okazji Tygodnia Bibliotek 2019 biblioteka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli organizuje spotkanie autorskie z Joanną Fabicką, autorką powieści „#me”, której tytuł nawiązuje do hasła akcji. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Galla Anonima w Głogowie.

*******************************************************
Konkurs plastyczny „Mój Mistrz literatury”
Z okazji XVI dolnośląskich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami „Mistrzowie literatury dzieciom. Dolnośląskie spotkania z książką na walizkach” Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Wydawnictwo Literatura i Wydawnictwo Akapit Press zapraszają dzieci w wieku szkolnym do udziału w konkursie.
Wykonane prace należy dostarczyć do biblioteki GOKiS w Kotli do 24 maja 2019 r.
Wszelkie informacje znajdują się na plakacie i w regulaminie konkursu.




*******************************************************
Biblioteka poleca
Marzena Rogalska: Wyprzedaż snów
Jak długo można uciekać przed samym sobą, ile razy układać sobie na nowo życie?
Agata po ośmiu latach powraca do Krakowa, w którym spędziła najlepsze chwile swojej młodości. Nie wie, co pozostało z jej dawnych wspomnień, jak bardzo zmienił się świat i życie ludzi, którzy ją kochali, a których porzuciła. Czy czas może zniszczyć prawdziwą przyjaźń? Czy Agata, która nie ma nic i sama potrzebuje pomocy, może pomóc innym? Tak, jeśli magia spełniających się snów zadziała.
Marzena Rogalska jest znaną dziennikarką. Kilka lat temu zadebiutowała jako pisarka. Wyprzedaż snów to piękna historia o sile przyjaźni.
Kolejne tomy : Gra w kolory, Druga miłość
Źródło: www.gandalf.com.pl

*******************************************************
Z książką na walizkach 2019
Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy zaprasza do udziału w XIII Dolnośląskim Turnieju Młodych Recenzentów „Na rozgrzewkę książka – mistrzowie literatury (na start!)” realizowanym w ramach XVI Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH.
Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych Dolnego Śląska. Na konkurs należy przygotować pracę w jednej z dwóch kategorii: literackiej lub plastycznej.
Prace należy dostarczyć do biblioteki GOKiS w Kotli, ul. Głogowska 90 (do 25 kwietnia 2019 r.) lub do Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, ul. Franciszkańska 18; 58-100 Świdnica, pok. 302, z dopiskiem: Dolnośląski Turniej Młodych Recenzentów, do 30 kwietnia 2019 r.
Wręczenie nagród odbędzie się 8 czerwca 2019 r. w Świdnicy, podczas finału XVI Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH.
Wszelkich informacji o konkursie udzielają pracownicy Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży MBP w Świdnicy tel. 74 640 09 42, e-mail: oddz@mbp.swidnica.pl
Regulamin, oświadczenie uczestnika i plakat poniżej.

*******************************************************
Biblioteka poleca
„Virion” to szermierz natchniony, który wraz dwudziestoma innymi straceńcami pokonał legion Moy – raptem tysiąc doświadczonych weteranów.
Jak chłopak z dobrego domu został bezlitosną maszyną do zabijania?
Morderstwo, więzienie i ucieczka przed bandą łowców to chyba jeszcze nie powód, żeby tak się stoczyć. A może od początku ktoś na górze zaplanował, że jego przeznaczenie to droga miecza i stosy trupów?
Poznajcie historię najsłynniejszego szermierza Cesarstwa.
Powrót do czasów Achai nie mógł być bardziej emocjonujący.

*******************************************************
„Wir”
Wciągający, mroczny norweski thriller. Atmosferę tajemnicy potęgują przewijające się opisy surowej, północnej przyrody, która najbardziej urzeka w powieści.
Landegode, gmina Bodø. Przerażający krzyk przyciąga uwagę dwóch chłopców bawiących się na brzegu morza. W szczelinie między skałami znajdują mężczyznę z rękami w lodowatej wodzie, przykutymi do kamienia.
Bergland, 50 kilometrów na północ od Bodø. Starsze małżeństwo dostrzega w pobliżu brzegu porcelanową lalkę pływającą na tratwie z łyka i powiadamia miejscową policję. Do zbadania sprawy zostaje przydzielony śledczy Niklas Hultin, pracujący na miejscowym posterunku w zastępstwie chorego policjanta. W trakcie zbierania informacji na jaw wychodzi mroczna historia sprzed lat. Groza narasta, kiedy po kilku dniach to samo małżeństwo znajduje na plaży nieprzytomną, ranną kobietę, ucharakteryzowaną na znalezioną wcześniej lalkę.

*******************************************************
Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie zaprasza do udziału w konkursie.



*******************************************************
Z książką na walizkach 2019
Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy zaprasza do udziału w XIII Dolnośląskim Turnieju Młodych Recenzentów „Na rozgrzewkę książka – mistrzowie literatury (na start!)” realizowanym w ramach XVI Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH.
Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych Dolnego Śląska. Na konkurs należy przygotować pracę w jednej z dwóch kategorii: literackiej lub plastycznej.
Prace należy dostarczyć do biblioteki GOKiS w Kotli, ul. Głogowska 90 (do 25 kwietnia 2019 r.) lub do Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, ul. Franciszkańska 18; 58-100 Świdnica, pok. 302, z dopiskiem: Dolnośląski Turniej Młodych Recenzentów, do 30 kwietnia 2019 r.
Wręczenie nagród odbędzie się 8 czerwca 2019 r. w Świdnicy, podczas finału XVI Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH.
Wszelkich informacji o konkursie udzielają pracownicy Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży MBP w Świdnicy tel. 74 640 09 42, e-mail: oddz@mbp.swidnica.pl





*******************************************************
„Święta tuż, tuż…”
W dniu 4 grudnia br. do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli przyjechał Św. Mikołaj. Dzieci z Przedszkola Publicznego i Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kotli spotkały się ze swoim ulubieńcem. Podczas przedstawienia pt.: „Święta tuż, tuż…” towarzyszący mu elf wprowadził najmłodszych w świąteczny nastrój, przedstawiając historię o tym, jak to mały Mikołaj został Św. Mikołajem. Widzowie dowiedzieli się, skąd pochodzi popularny święty i dlaczego pomagał innym ludziom. Na zakończenie dzieci ustawiły się do wspólnego zdjęcia z Mikołajem i jego uroczym pomocnikiem. Przedstawienie Teatru Duet z Krakowa ufundowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima w Głogowie ze środków przeznaczonych na realizację zadań dla bibliotek publicznych powiatu głogowskiego.
[wppa type=”cover” album=”375″]
*******************************************************
Z książką na walizkach
W dniu 19 października, w ramach drugiej odsłony XV dolnośląskich spotkań z młodymi czytelnikami „Z książką na walizkach”, w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli odbyło się spotkanie autorskie z pisarką i poetką Martą Fox. Wzięło w nim udział około 50 uczniów i ich opiekunów ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kotli i klas trzecich gimnazjalnych.
Marta Fox jest od 20 lat na rynku czytelniczym. Wydała ponad 40 książek (powieści, opowiadania, eseje, wiersze). Jej powieści zostały nagrodzone przez Polską Sekcję IBBY w konkursie „Książka Roku” 1995 i 2000. Tematem twórczości prozatorskiej Marty Fox są problemy dzieci i młodzieży związane z dojrzewaniem emocjonalnym. I głównie o tym rozmawiała z uczestnikami spotkania. O tęsknocie za przyjaźnią i akceptacją. Opowiadała też o sobie, swoim życiu i dorobku autorskim.
„Z książką na walizkach” to akcja promująca czytelnictwo w bibliotekach miejskich i gminnych. Tegoroczna edycja największej dolnośląskiej imprezy czytelniczej dla dzieci i młodzieży odbyła się pod hasłem „Polska na szóstkę”. W drugą część przedsięwzięcia (17–19 października 2018) zaangażowanych było 27 bibliotek z terenu Dolnego Śląska.
PROJEKT DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY
ORAZ SAMORZĄDÓW: WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO,
POWIATU WAŁBRZYSKIEGO I MIASTA WAŁBRZYCHA
ORAZ DOLNOŚLĄSKICH SAMORZĄDOWYCH INSTYTUCJI KULTURY
[wppa type=”cover” album=”367″]Any comment[/wppa]
*******************************************************
„Uśmiech dla żabki” – spotkanie autorskie
W piątek 28 września w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli odbyło się spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem, autorem książek obrazkowych skierowanych do najmłodszych czytelników. W 2014 r. za „Proszę mnie przytulić” został uhonorowany Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, był też nominowany do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY. W spotkaniu zatytułowanym „Uśmiech dla żabki” uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kotli i Szkoły Filialnej w Chociemyśli. W trakcie spotkania autor czytał fragmenty swoich książek, zadawał zagadki i angażował dzieci do odgrywania głównych postaci. Wszyscy świetnie się bawili. Na koniec ustawiła się kolejka po pamiątkowe autografy.
Spotkanie autorskie zorganizowano w ramach współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima w Głogowie z bibliotekami publicznymi powiatu głogowskiego. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
[wppa type=”cover” album=”364″]Any comment[/wppa]
*******************************************************
Uwaga!
W dniach 10-21.09.2018 r. biblioteka w Kotli będzie nieczynna. W soboty nieczynna do dnia 29.09.2018 r.
*******************************************************
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych
W ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli otrzymał na 2018 r. dofinansowanie w kwocie 5 100 zł. Celem Priorytetu jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych i budowanie nawyków czytelniczych poprzez systematyczny dopływ nowych publikacji oraz możliwość systematycznego odnawiania i aktualizowania księgozbiorów, a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej bibliotek. Nasze placówki biblioteczne wzbogacą się o ok. 300 nowości.
Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

*******************************************************
Konkurs fotograficzny „Polska na 6”
Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zaprasza i zachęca młodych czytelników bibliotek i uczniów szkół z Dolnego Śląska do udziału w konkursie fotograficznym „Polska na 6”! Konkurs jest elementem akcji Z Książką na Walizkach 2018.
Więcej informacji o konkursie w załączonym Regulaminie i na stronie www.wbp.wroc.pl

*******************************************************
Gminny Konkurs Czytelniczy
W dniu 13 czerwca 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli odbył się Gminny Konkurs Czytelniczy pt. „Czy znasz baśnie Charlesa Perrault’a?”. Konkurs został przygotowany we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Kotli i Szkołą Filialną w Chociemyśli. Udział wzięły trzy drużyny wyłonione w szkolnym etapie. Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością baśni. Do rozwiązania mieli trudne, choć przygotowane w formie zabawy zadania.
Po podsumowaniu wszystkich konkurencji jury ogłosiło wyniki:
– I miejsce zdobyła drużyna klasy III a z SP w Kotli,
– II miejsce – drużyna klasy III c z SF w Chociemyśli,
– III miejsce – drużyna klasy III d z SP w Kotli.
Nagrody książkowe i upominki ufundował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kotli i Gmina Kotla.
[wppa type=”cover” album=”349″]Any comment[/wppa]
*******************************************************
MAK+ w bibliotece
Biblioteka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli rozpoczęła wdrażanie elektronicznego systemu bibliotecznego MAK+. Jest to system stworzony i administrowany przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. – Na razie jesteśmy na etapie tworzenia bazy książek dostępnych w bibliotece w Kotli. Skatalogowanych pozycji będzie systematycznie przybywać – informuje Iwona Adamczak, dyrektor GOKiS. Czytelnicy biblioteki mają dostęp do podglądu księgozbioru na dwa sposoby: z poziomu ogólnego OPAC (dostępnego pod adresem: szukamksiążki.pl) oraz poprzez katalog on-line dostępny na stronie GOKiS w Kotli.
W tym celu wystarczy kliknąć w link:
https://xn--szukamksiki-4kb16m.pl/SzukamKsiazki/katalog/index.html?selectedAuth=1006
*******************************************************
Mikołajkowe przedstawienie
We wtorek 5 grudnia biblioteka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli gościła teatr ART-RE z Krakowa ze spektaklem dla najmłodszych pt. „Śpiąca królewna”. Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Kotli i Szkoły Filialnej w Chociemyśli obejrzeli adaptację baśni Charles’a Perrault. Był to interaktywne spektakl muzyczny z wykorzystaniem elementów zabawy, podczas którego aktorzy zapraszali widzów do współtworzenia przedstawienia. Razem z dziećmi tańczyli i śpiewali piosenki, a dzieci spontanicznie wykonywały powierzone im zadania aktorskie. Spektakl niesie poważne przesłanie – uczy odwagi i męstwa oraz wielkiej miłości.
Przedstawienie ufundowała na Mikołajki Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie, która realizuje zadania biblioteki powiatowej dla bibliotek publicznych powiatu głogowskiego.