.
.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli

.

Archiwum Stachuriada

STACHURIADA 2013
Stachuriada, której 19 edycja odbyła się w dniach 21-22 czerwca, to niezwykłe wydarzenie. Po pierwsze wyrosła ze spontanicznego działania młodych ludzi w latach 80. XX wieku. I trwa, z przerwami, ale trwa do dzisiaj. Po drugie, dzieje się w miejscu, które przez cały rok trwa w uśpieniu i jakby czeka… grochowicka polana cały rok czeka na Stachuriadę. I kiedy nadchodzi czas, budzi się, stroi i rusza w rytm muzyki dusz, która zjawia się na polanie. Po trzecie – Stachuriada jest wytchnieniem – przybywają na nią ludzie, którzy chcą pooddychać lasem i niezwykłą atmosferą grochowickiej polany. Kochani, przybywajcie.

Po raz pierwszy spotkanie przyjaciół i ludzi zafascynowanych twórczością Edwarda Stachury, odbyło się w Grochowicach w 1983 roku. W tym roku będziemy świętować na grochowickiej polanie 30 rocznicę tamtego spotkania.

Podczas tegorocznej Stachuriady (21-22.06.2013) odbył się:
8. Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”

Zamieszczamy regulamin przeglądu.

http://gokiswkotli.pl/regulamin-8-przegladu-piosenki-poetyckiej-wyspiewac-poezje/

Nieco historii…

W zimie 1967 roku do małej miejscowości Grochowice w gminie Kotla, dociera poeta Edward Stachura, przez kilka miesięcy mieszka tu, tworzy i pracuje przy wycince drzewa, powraca tutaj także na kilka jesiennych miesięcy w 1968 roku. Na podstawie doświadczeń artysty powstaje książka „Siekierezada albo zima leśnych ludzi” (1971 r.). W 1985 roku zostaje nakręcony znakomity film „Siekierezada” w reż. Witolda Leszczyńskiego z Edwardem Żentarą w roli głównej.

W 1983 roku grupa kulturalnych pasjonatów działających w Głogowie, podążając tropami „Siekierezady” postanawia zorganizować w Grochowicach spotkania artystyczne osób zafascynowanych twórczością E. Stachury. Na leśną polanę zaczynają przyjeżdżać młodzi poeci, muzycy, aktorzy… Co roku do Grochowic przyjeżdża coraz więcej uczestników. Gośćmi kolejnych spotkań byli m.in. Jacek Ostaszewski czy Marek Kotański, a muzycznie prezentowali się m.in. Elżbieta Adamiak, Jan Kondrak, Konrad Materna, Andrzej Poniedzielski czy Jacek Różański.

Pod koniec lat 90. XX wieku Stachuriada przeżywa kryzys. Przez kilka lat nie odbywa się, później czynione są próby jej reaktywacji. Od 2003 roku Stachuriada organizowane jest rokrocznie (wyjątek stanowi 2010 r. kiedy nie odbyła się z powodu powodzi), wydarzenie cieszy się coraz większym powodzeniem, a w ostatnich latach na scenie w Grochowicach zaprezentowali się m.in.: Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, Małżeństwo z Rozsądku, Ukryty Zegarek, Jerzy Filar, Andrzej Garczarek, Anna Chodakowska, Czerwony Tulipan, grupa Bez Jacka, Antonina Krzysztoń, Lubelska Federacja Bardów, zespół Raz Dwa Trzy, Teatr im. Adama Mickiewicza z Częstochowy, Lech Dyblik, Renata Przemyk, Piotr Machalica, Tomasz Żółtko, Soyka Kwintet+.

Oprócz koncertów uznanych artystów podczas Stachuriady odbywają się warsztaty interdyscyplinarne, happeningi, spektakle teatralne, pokazy i wystawy, a także Przegląd Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać poezję”. Od 2012 r. Stachuriadzie towarzyszy zlot motocyklowy MotoStachuriada oraz turniej cięcia drewna „Siekierezada”.